Výroční ceny OSA znají vítěze, dvě získal osecký rodák Jan Zástěra

Foto: www.cenyosa.cz
  •  

Ochranný svaz autorský (OSA) ocenil již potřinácté nejúspěšnější hudební skladatele, textaře a nakladatele, kteří v poslechovosti vynikají nad svými kolegy. Výroční ceny OSA spojují umělce napříč hudebními žánry a jsou udělovány v 15 kategoriích.

Richard Krajčo byl oceněn jako Nejúspěšnější skladatel populární hudby, Nejúspěšnější textař a jako frontman skupiny Kryštof, která získala ocenění Nejúspěšnější koncert roku. Nejúspěšnějším skladatelem vážné hudby se stal Jan Zástěra, který získal i cenu Vážná skladba roku, kterou byla v roce 2017 Korunovace českých králů.

Populární skladbou roku se stala, stejně jako v loňském roce, Pohoda, jejímiž autory jsou Tomáš Krulich (hudba) a Milan Špalek (text). Nejúspěšnějšími autory v zahraničí se stali skladatelka Sylvie Bodorová v oblasti vážné hudby a Zdeněk Gurský v oblasti populární hudby. Jako Nejúspěšnější nakladatel loňského roku byl oceněn Universal Music Publishing.

Ceny neopomíjí ani mladou generaci do 30 let v oblasti vážné i populární hudby. Nejúspěšnějšími mladými autory se stali Sebastian Navrátil za oblast populární hudby a Jiří Najvar za hudbu vážnou.

Jediné kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě a Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory. Autoři a nakladatelé si letos odnesli zbrusu novou cenu, o jejíž podobu se postaral renesanční umělec Milan Cais. Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

Plukovník Jan Zástěra je osecký rodák, který vedl v minulosti Brixiho komorní soubor v Teplicích, nyní spolupracuje se souborem Collegium hortensis a také se angažuje v Trautzlově umělecké společnosti. Dále je dirigentem Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

VÝSLEDKY:

Populární skladba roku – Pohoda, autoři: Milan Špalek, Tomáš Krulich

Vážná skladba roku – Korunovace českých králů, autor: Jan Zástěra

Nejúspěšnější skladatel vážné hudby – Jan Zástěra

Nejúspěšnější skladatel populární hudby – Richard Krajčo

Nejúspěšnější textař – Richard Krajčo

Nejúspěšnější nakladatel – Universal Music Publishing, s. r. o.

Nejúspěšnější mladý autor populární hudby – Sebastian Navrátil

Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby – Jiří Najvar

Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí – Zdeněk Gurský

Nejúspěšnější autorka vážné hudby v zahraničí – Sylvie Bodorová

Koncert roku – Kryštof

Zlatá cena OSA – Karel Vágner

Zlatý fond OSA – Autor: Petr Skoumal

Zlatý fond OSA – Skladba: Rosa na kolejích – Wabi Daněk (hudba, text)

Cena za propagaci a šíření české hudby – Štefan Margita


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*