Výstava ke 130. výročí založení Muzejní společnosti Teplice

  •  

Ve čtvrtek 16. května od 17:00 hodin bude v Jízdárně teplického zámku slavnostně zahájena výstava 7 pahorků teplických, věnovanou 130. výročí založení Muzejní společnosti Teplice. Přijďte se pokochat pohledy na město z let 1770-1870.

Stejně jako slavný Řím jsou Teplice rozloženy mezi několika výšinami a pahorky. Jeho věhlasu sice Teplice nedosáhly, ale přesto na hvězdném evropském nebi 19. století zazářily velmi jasně. Nejenom na tom lázeňském, ale také na tom uměleckém.

Teplice a okolí se ocitly ve skicácích i na plátnech drážďanských, vídeňských i pražských krajinářů. Lázně propagovaly také grafické veduty (pohledy na město) vydávané renomovanými středoevropskými nakladateli. Byly oblíbeným lázeňským suvenýrem a častou předlohou pro dekoraci lázeňského skla. „Vzpomínky na Teplice“ se postupem času staly vyhledávaným sběratelským artiklem.

Na počátku své činnosti získalo teplické muzeum ojedinělou sbírku kreseb, grafických vedut a lázeňského skla. Později se soubor obohatil o části původního inventáře zámku, v němž nyní muzeum sídlí. Součástí sbírek byly a jsou také soubory minerálů, které poukazují na vnitřní krásu pahorků. I ty sloužily jako suvenýr. Výstava, která potrvá až do 8. září, nepopisuje pahorek od pahorku, ale chce poukázat především na výjimečnost Teplic, jako na místo úzce spojené se slavnými jmény historie. Ačkoliv výstava představuje jen výběr ze sbírky, jedná se o dosud největší prezentaci uměleckých děl, spojených s teplickým lázeňstvím. V úterý 21. května se od 18 hodin uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Bohuslavou Chleborádovou.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*