Ostatky Zamby půjdou do Protivína

  •  

O osudu ostatků Zamby je rozhodnuto, budou k vidění v protivínském muzeu na jihu Čech. Už před lety byly muzeu poskytnuty ostatky dalších ústeckých nosorožců. Samice nosorožce tuponosého Zamba byla ze zdravotních důvodů utracena 22. července. Byla nejstarším nosorožcem svého druhu v České republice a v Evropě se řadila na čtvrtou pozici.

„Její mimořádný význam vedl ústeckou zoologickou zahradu k pečlivému zvažování, jak nejlépe naložit s jejími ostatky. Muzeum v Protivíně, které je registrováno v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR, už vlastní Dana a Sašu. Toto muzeum se do dnešního dne o poskytnuté exempláře vzorně stará a o převzetí ostatků Zamby projevilo vážný zájem,“ vysvětluje Roman Končel, ředitel ústecké zoo.

Protivínské muzeum za ostatky zaplatilo 50 tisíc korun a navíc se zavázalo uhradit náklady související s potřebnými procesy k vystavení ostatků, které mohou přesáhnout 1 milion korun. Ostatky se předávají bez rohů. Muzeu budou poskytnuty pouze jejich odlitky. Rohy se využijí pro výzkumně-ochranářské účely, o kterých zoologická zahrada jedná s Univerzitou Karlovou a Akademií věd. V současné době jsou uloženy na bezpečném místě.

„Finanční příspěvek není pro rozhodnutí o umístění ostatků Zamby prvořadý. Na druhou stranu vedení zoologické zahrady vše pečlivě zvažovalo, jelikož v situaci, kdy zoologická zahrada s úctou od drobných dárců přijímá stokoruny a jednotky tisíc korun, tak je na místě zajistit každou další korunu pro rozvoj a vylepšení zoologické zahrady,“ říká ředitel zoo.

Budoucnost chovu nosorožců je v jednání. Jednou z podmínek je zlepšení jejich výběhu. Zoo na to získá od města příspěvek 665 500 korun. Nyní výběh pokrývá asfalt, který se na podzim odstraní a nahradí ho substrát podobný jako je u žiraf a volně ložené kameny. Instalován bude i ohradník, oplocení a akátové tyčoviny. Na jaře 2020 byly ústecké zoo přislíbeny dvě nové nosorožčí samice.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*