Zajděte si do hvězdárny na přednášku o sopkách na Marsu

  •  

Zájemci o Mars by 17. září v 18:00 hodin neměli chybět v teplické hvězdárně. Uskuteční se tu další akce z cyklu „přátelských setkání s vědou“ Café Nobel. Planetolog Petr Brož příchozím prozradí co ví současná věda o sopkách a vulkanismu na „rudé planetě“.

Kromě naší Země bychom dnes ve sluneční soustavě našli aktivní sopky už jen na Jupiterově měsíci Io. Možná jsou i na Venuši, ale o tom zatím není dost důkazů. V minulosti však vulkanická činnost formovala i povrch Merkuru, našeho Měsíce, Marsu, ale také třeba planetky Vesta – dokud si tato tělesa udržela svůj zdroj vnitřního tepla.

Když vyhasl, umlkly i sopky. Na Marsu se to stalo podle všeho docela nedávno. Před tak krátkou dobou, že ani nejsme schopni posoudit, jestli marsovské sopky jen odpočívají nebo zda vyhasly navždy.

Planeta Mars je po Zemi nejlépe prozkoumaným světem sluneční soustavy. Planetolog Petr Brož, vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky, provede všechny zájemce o vesmír po stopách sopečné historie Marsu. „Podíváme se na různé druhy sopek, které na povrchu Marsu zanechaly důkazy o své existenci, na jejich stáří a také na jejich distribuci na povrchu rudé planety. Představíme si i největší sopku sluneční soustavy, gigantický Olympus Mons. Dozvíte se, jak mohl tolik vyrůst, a zauvažujeme nad otázkou, jestli je marsovskému vulkanismu opravdu definitivní konec,“ říká koordinátor Café Nobel Frederik Velinský.

Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o přednášce naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnerem Café Nobel je populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium a také nakladatelství Academia.

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*