Vystavení kopie Koruny svatého Václava v teplickém muzeu

Zdroj: Regionální muzeum Teplice
  •  

Svatováclavská koruna bude od úterý 1. 11. do neděle 6. 11. vystavena na výstavě Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků v Jízdárně teplického zámku. Koruna svatého Václava je jako česká královská koruna nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů.

Je zasvěcena svatému Václavovi a spolu s korunovačním žezlem a jablkem je uchovávaná v tzv. korunní komoře nad svatováclavskou kaplí katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Vystavována je jen výjimečně, a to při významných státních událostech. Korunu nechal zhotovit v roce 1346 ještě za života svého otce Jana následník českého trůnu Karel Lucemburský.

Svatováclavská koruna měla od počátku charakter veřejnoprávní. Nebyla osobním majetkem krále, ale patřila celé zemi prostřednictvím jejího nebeského patrona. Mohla být užívána jen při zcela výjimečných příležitostech, zejména při korunovacích, kdy demonstrovala spojení krále a země. Koruna se stala přímo vtělením české státnosti a po staletí udržovala vědomí o svébytnosti Českého království mezi ostatními evropskými státy.

Byla též symbolem společným pro všechny země Koruny české, jejichž jednotu ztělesňovala. Koruna je osazena 96 safíry, rubíny, spinely a smaragdy a 20 perlami, její posvátný charakter umocňovala skutečnost, že se jednalo o korunu relikviářovou. Původně byl totiž do křížku na jejím vrcholu zasazen údajný trn z Kristovy trnové koruny. Český král tak byl symbolicky korunován stejnou korunou jako samotný Kristus.

Otevírací doba:
úterý – pátek 12 – 17 hodin
sobota a neděle 10 – 12 a 13 – 17 hodin

Vstupné:
osoby starší 15 let 30,- Kč
děti od 6 – 15 let, studenti, důchodci, držitelé průkazů ZTP, skupiny (od 10 osob) 20,- Kč
děti do 6 let zdarma
rodinná vstupenka (do 5 osob) 70,- Kč
držitelé rodinného pasu 50,- Kč
držitelé senior pasu 10,- Kč
držitelé průkazů ISIC/ITIC/ALIVE 10,- Kč

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*