Vnuk: Na Teplicku řádí podvodník, který cílí na seniory

  •  

Ahoj babi, hádej, kdo volá?“ tak nejčastěji začíná podvodný telefonát.  Nic netušící babička nebo i dědeček osloví volajícího jménem, a díky tomu se spustí srdcervoucí, ale smyšlený příběh.

V něm se potomek, samozřejmě ne vlastní vinou, dostal například do tíživé finanční situace a nutně potřebuje půjčit peníze. A protože si pro ně z různých, ale nepravdivých důvodů nemůže přijít sám, posílá k babičce kamaráda nebo kamarádku.

Takzvaný „vnuk“ je opět aktuální. V uplynulých dvou týdnech policisté v Ústeckém kraji zaznamenali několik případů podvodů, jejichž obětí jsou senioři.

Podle policejního mluvčího Daniela Vítka neznámý pachatel takto zavolal minimálně třem ženám z okresů Teplice, Děčín a Ústí nad Labem, dvě z nich podvodníkovi nenaletěly a žádné peníze nezaplatily, jedna seniorka bohužel podvodníkovi uvěřila a neznámému pachateli předala čtyřicet tisíc korun.

S podobným podvodným jednáním se policisté setkávají opakovaně, a i přes častá varování veřejnosti, besedy se seniory a další preventivní opatření se stále najdou lidé, kteří podvodníkům uvěří.

„Opětovně tedy apelujeme především na spoluobčany staršího data narození, u kterých podvodníci spoléhají na to, že oslovený senior svého příbuzného po hlase hůře rozezná a je ochoten mu okamžitě pomoci, aby si pravdivost podobného telefonátu vždy ověřili u svých nejbližších příbuzných, kterých se měl hovor týkat,“ říká policejní mluvčí a dodává: „Pokud zjistíte, že Vám nikdo z rodiny nevolal, tak okamžitě kontaktujte nejbližší služebnu Policie České republiky, nebo se obraťte na bezplatnou telefonní linku 158.“

Pravidlem je nikdy neposílat ani nepředávat žádné peníze osobám, které neznáte. Podvodníci dokáží velice jednoduše vzbudit vaši důvěru a úspory, o které takto můžete přijít, budou ve většině případů nenávratně ztraceny.

„Jestliže jste se obětí podvodníků v poslední době již stali, nebo se z vás někdo pokusil telefonicky vylákat peníze, nemějte obavy a obraťte se na policisty buď osobně, nebo prostřednictvím linky 158, i vaše svědectví nás může dovést na stopu pachatele,“ uzavírá Daniel Vítek.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*