Vláda znovu zpřísnila opatření proti šíření koronaviru

  •  

Kvůli stále zhoršující se epidemiologické situaci rozhodla vláda o dalším zpřísnění opatření. Především rozhodla o výrazném omezení pohybu osob na tři týdny.

Na tiskové konferenci kabinet premiéra Andreje Babiše oznámil, že pro cesty do zaměstnání mimo bude okres potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Čestné prohlášení či formulář pak bude nutný pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné jen do 500 metrů od bydliště. Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

Přísnější pravidla budou také v oblasti maloobchodu, lidé se nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem. Otevřené zůstávají prodejny s potravinami, drogerie, lékárny, obchody s krmivem, optiky či malé prodejny novin a tabáku. Nákupy budou možné jen v rámci okresu.

Venku v zastavěné oblasti obce bude vždy potřeba minimálně chirurgická rouška, v MHD a obchodech bude nutné mít respirátor. Ochrana dýchacích cest bude povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.

Od pondělí se také zavřou školy, školky i dětské skupiny. Jak uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný tak výjimky budou mít školy, školky a dětské skupiny pro pracovníky ve zdravotnictví a v integrovaném záchranném systému.

Zpřísněná opatření budou platit od pondělí 1. března. Kontrolu dodržování všech opatření bude provádět policie, kterou může podle ministra vnitra Jana Hamáčka posílit až 5 000 vojáků. Nouzový stav bude trvat od 27. února do 28. března a v České republice platí nepřetržitě od loňského 5. října.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*