A víte, kde se s nimi můžete potkat a jak je poznáte? Jednoduchá odpověď – mají ve městě svůj samostatný klub Zvonkohra a za sebou hezkých pár úspěšných akcí. Inspirací k založení klubu se stal projekt Senzační senioři (SenSen) zastřešený Nadací Charta 77, který si klade za cíl aktivizovat a podporovat „otevřené a neformální“ sdružování jednotlivců i klubů, v rámci programu SenSen, přičemž doporučenou formou jsou občanská sdružení, po novu tzv. spolky. Zvonkohra vznikla prvního března tohoto roku a zásadním předpokladem pro její fungování je azyl, který ji s velkým porozuměním pro věc, poskytla teplická knihovna.
Zde se konají hlavně klubové přednášky, ale členové klubu se scházejí, podle tématu a potřeby, i na jiných místech. Klub se ovšem nespecializuje na stáří v klasickém slova smyslu ani nerezonuje s podobou seniora, tak jak ho vnímá většina společnosti. Klub není omezen ani tematicky ani věkem. A čím se tedy klub může pochlubit? Především krátkou, ale bohatou historií, k níž se vážou konkrétní akce, které už úspěšně proběhly.
Byly to např. přednášky o sebeuvědomění, o asertivitě všedního dne, kde si lidé vyměnili zábavnou formou spoustu konkrétních zkušeností a řešili společně nejrůznější problémy. Informace najdou zájemci na internetu: kss-zvonkohra.sensen.cz (stačí do vyhledavače zadat Zvonkohra Teplice), to nejdůležitější je obsaženo v rubrikách „Aktuality“ a „Fotogalerie.“ Redakční práci na webu si zajišťuje klub sám, takže pokud se zájemci o komunikaci zaregistrují, jejich ohlasy a názory dolehnou přímo do Zvonkohry. Program klubu na příslušný měsíc je na vyžádání k dispozici také v Infocentru na Benešově náměstí a na FC stránkách pojmenovaných Zvonkohra Teplice.
Dana Marková
Plzeň zdraví senzační seniory v Teplicích a Helenku Voctářovou obzvlášť.
Ať se stále daří