Víte, že sousouší Kalvárie je z roku 1720 a stojí stále na stejném místě?

Zdroj: teplice.cz
  •  

Teplická socha W. A. Mozarta je dílem uznávaného německého sochaře Franze Metznera (1870-1919), který svými monumentálními plastikami výrazně ovlivnil německé umělce z Čech. Původně snad určená pro budovu Stavovského divadla v Praze, se dostala do Teplic, kde nejprve po r. 1920 nahradila strženou sochu císaře Josefa II. na podstavci před radnicí, po druhé světové válce zůstala uložena téměř v zapomnění, aby se posléze objevila na svém nynějším místě – v parku u Kolostůjových věžiček.

Mozart Socha

Barokní sousoší Kalvárie, z období kolem r. 1720, se sochou ukřižovaného Krista, klečící Pannou Marií a sv. Janem Evangelistou, stojí, ač se to kupodivu nezdá, po celou dobu své existence na stejném místě. V první polovině 18. století bylo osazeno na důležité křižovatce cest, které se tu ještě před branami města setkávaly. Rozmach města v 19. století přinesl výstavbu domů do jeho těsné blízkosti – vznikl zde zájezdní hostinec. Při jeho rozšiřování byla v jeho stěně, z úcty k tomuto sousoší, vytvořena nika, ve které je nyní sousoší umístěno a nemuselo se tak přemisťovat ze svého místa.

Kalvárie

Teplická fontána je tvořena soustavou trysek vytvářejících tryskající vodou tvar pampelišky, která padá do malého bazénku vytvořeného před zahradním průčelím Císařských lázní v Lázeňském sadě v místech, kde ještě počátkem 20. století stávala vnější dřevěná kolonáda Císařských lázní.

Fontána Pampeliška

Zdroj: teplice.cz


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*