VIDEA, FOTO: Prezident: Prolomení limitů těžby je menší zlo

  •  

Prolomení limitů těžby hnědého uhlí nepřímo podpořil při návštěvě Ústeckého kraje prezident Miloš Zeman. Ten přijel i se svou manželkou Ivanou na třídenní návštěvu regionu. Tu zahájil na krajském úřadě, kde ho přivítal hejtman Oldřich Bubeníček s manželkou Jitkou.

 

Při diskuzi se starosty a krajskými zastupiteli prezident řekl, že prolomení limitů považuje na menší zlo, než jejich zachování. Zeman se má při návštěvě kraje setkat i se zaměstnanci společnosti Severní energetická, které patří lom ČSA. Do těžbou ohroženého Horního Jiřetína, jehož obyvatelé proti prolomení protestují, se podle oficiálního programu nechystá. Zeman patří dlouhodobě k zastáncům pokračování těžby.

Stačí vzít do ruky kalkulačku

Podle prezidenta je v případě prolomení limitů těžby potřeba zohlednit všechny ekonomické aspekty. „Stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat. Já jsem to udělal a vyšlo mi, že menší zlo, zdůrazňuji menší zlo, je prolomení těžebních limitů. Ale vážím si i odlišných názorů,“ odpověděl prezident na dotazy starostky Litvínova Kamily Bláhové (ANO). Litvínovská radnice chce naopak limity těžby zachovat.

Prezident řekl, že je třeba rozlišovat, zda se těžba bezprostředně nedotýká obyvatel. V případě dolu Bílina to tak není a prolomení limitů by neznamenalo okamžité bourání domů. Dodal také, že podle novely horního zákona se těžební společnosti musejí s majiteli nemovitostí, které by těžba přímo zasáhla, dohodnout. „Očekávám od těžebních společností velkorysou nabídku, protože bez velkorysé nabídky by k žádné takové dohodě nedošlo,“ řekl Zeman. Podporuje zvýšení poplatků za vytěžené uhlí i to, aby peníze šly do dotčených regionů. Na dotaz Bláhové, proč se prezident při návštěvě kraje setká jen s mosteckými horníky a na programu nemá i diskuzi s odpůrci, odpověděl, že se s obyvateli Horního Jiřetína setkal před několika lety.

Limity těžby v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž jsou zásoby hnědého uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Vláda je stanovila usnesením v roce 1991.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo pro novou surovinovou politiku státu čtyři možnosti:
1. Ponechání limitů v současném rozsahu
2. Částečná úprava limitů na dole Bílina
3. Částečné prolomení na dolech Bílina a ČSA
4. Úplné prolomení limitů na obou dolech

Manželé Zemanovi se podepsali do Pamětní knihy Ústeckého kraje a dostali dary pocházející z regionu jako například dárkový koš s potravinami, sklo s českým granátem, skřítka Krušberka nebo hůl z exotického dřeva bubingo. Hejtman naoplátku dostal vitráž s motivem českého lva a jeho manželka kabelku zdobenou českými granáty.

Ještě před polednem besedoval prezident Zeman s představiteli Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje, se členy Regionální rady odborových svazů a s řediteli příspěvkových organizací kraje. Hlava státu pak zamířila na návštěvu porcelánky v Dubí a do teplických lázní. Dnešní program uzavře diskuse s obyvateli Ústí nad Labem od 17:00 v Domě kultury.

V úterý zamíří prezident na Děčínsko, diskutovat bude například s obyvateli Varnsdorfu a zastupiteli Děčína. Ve středu se setká se zaměstnanci společnosti Severní energetická, návštěvu zakončí v Jirkově na Chomutovsku.

Prezidenta doprovází manželka Ivana, pro kterou je připraven separátní program na dva dny. Spolu s manželkou hejtmana Jitkou Bubeníčkovou navštíví firmu STAP, a.s. ve Vilémově, společnost Mikov v Mikulášovicích a prohlédnou si vzácnou architektonickou památku Loretu v Rumburku.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*