Věžičky vydaly vzkaz z roku 1936

Teplické muzeum zveřejnilo obsah vzkazu z roku 1936. Vzkaz našli dělníci firmy Lasík při opravě střech Kolostůjových věžiček a to ve špičce jedné z nich. Dvě listiny při poslední opravě střechy, před 81 lety, uschoval do špičky správce zámku a řemeslníci. Oprava šindelových střech budovy z přelomu 16. a 17. století stojí 900 tisíc korun.

První z listů obsahuje seznam řemeslníků, kteří věžičky opravovali a stojí v něm, že doufají v lepší časy.

„Byla tu velká nezaměstnanost. Svou činnost tou dobou ukončilo na 40 podniků, mezi nimi i ty velké, jako například sklárny nebo strojírenské podniky. V roce 1935 byla bez práce zhruba pětina obyvatel okresu, tedy asi 24 tisíc lidí. Město vyplácelo podpory v nezaměstnanosti, dávalo jim i jídlo. Jenomže i městu pak tyto peníze chyběly. Sociální situace se odrazila ve volebních výsledcích,“ popsala pro Český rozhlas Sever tehdejší situaci kurátorka sbírek Pavlína Boušková.

Lidé viděli v sousedním silném Německu záchranu a podporu, takže pak ve volbách získala valnou většinu hlasů Sudetoněmecká strana Konráda Henleina.

Obsah druhého listu je psaný správcem zámku.

„List popisuje situaci ve 30. letech, celkovou nespokojenost jak s životní úrovní, tak s politickou situací a zejména obavy z další války. Vzkazy budoucím generacím byly složené v pouzdru z pravděpodobně balicího papíru. Podobné vzkazy do budoucnosti jsou podle historiků cenné právě proto, že podávají svědectví o době a pocitech tehdejších obyvatel,“ shrnul ředitel muzea Bohuslav Boček.

I z tohoto důvodu muzejníci do měděného pouzdra ve špici jedné z věžiček dali vlastní vzkaz, ve kterém ředitel Bohuslav Boček píše: „Situace v České republice je politicky nestabilní kvůli výsledku právě proběhlých parlamentních voleb, kdy zvítězily netradiční, populistické strany. Světem zmítá strach z terorismu a migrační katastrofy kvůli přílivu statisíců utečenců z převážně islámských zemí do Evropy.“

Široká veřejnost si tento nález může zdarma prohlédnout ve foyer teplického zámku, kde bude vystaven jako mimořádný exponát od 7. listopadu.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*