Velký chovatelský úspěch! V zoo se narodilo vzácné mládě medvěda malajského

  •  

Ústecká zoo se může pochlubit velkým chovatelským úspěchem. Čtrnáctého července se tam narodilo mládě medvěda malajského. Za poslední dva roky se jedná o jediné narozené mládě tohoto ohroženého druhu ve světové populaci v zoologických zahradách.

Medvědi malajští patří mezi ohrožené druhy asijské fauny. V přírodě jejich populace rychle klesá zejména z důvodu ničení jejich přirozeného prostředí kácením a vypalováním pralesů, výsadbou palmy olejné, ale také kvůli nelegálnímu lovu. „Zoo Ústí nad Labem se podílí na ochraně tohoto druhu nejen úspěšných chovem v lidské péči, ale i ochranou jejich přirozeného prostředí v rámci projektu Pesisir Balikpapan,“ popisuje ředitelka Ilona Pšenková. „V lidské péči je chováno pouze 180 jedinců. Naše zoo se řadí mezi nejúspěšnější chovatele na světě,“ dodává Pšenková.

Poslední mládě je již pátým ústeckým přírůstkem, a za poslední 2 roky dokonce jediným mládětem ve světové zoo populaci.

„Samice Barma je zkušená matka. I proto je zatím v absolutní psychické pohodě a o mládě se pečlivě stará. Již krátce po porodu jsme viděli, že má mládě dobrý sací reflex a že je o něj dobře postaráno,“ říká chovatelka medvědů malajských Veronika Koťová. „Zatím jsem jediná, koho Barma pustí do expozice, abych tam rychle uklidila a mládě zkontrolovala. I díky tomu se mi podařilo zjistit, že se jedná o samce, a že v pěti týdnech vážil 3,4kg,“ dodává Koťová.

„Z mláděte medvěda malajského máme velkou radost, protože se v lidské péči moc často nerozmnožují. Kromě toho nás těší, že je to samec. Ve světové zoo populaci je totiž zhruba o třetinu více samic než samců,“ říká hlavní zooložka Petra Padalíková. „Jelikož chceme medvědům dopřát potřebný klid, zůstává zatím část pavilonu uzavřená. Prosíme proto naše návštěvníky o pochopení a trpělivost. Věříme, že si již brzy náš poslední přírůstek prohlédnou zblízka,“ dodává Padalíková.

Foto 1: mládě medvěda malajského. Foto – Vít Lukáš, Zoo Ústí nad Labem

Foto 2: mládě medvěda malajského se samicí Barmou. Foto – Jitka Nesvorová, Zoo Ústí nad Labem

Foto 3: mládě medvěda malajského při vážení. Foto – Vít Lukáš, Zoo Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*