V Ústí začala série testování na HIV, v Teplicích bude také

Onemocněných HIV a syfilidou v posledních letech v České republice přibývá. Pro léčbu je nutná brzká diagnostika, mnozí nakažení totiž často netuší, že se nakazili. Proto tento týden začala v Ústí série testování pořádaná Českou společností AIDS pomoc ve spolupráci s Místní skupinou Českého červeného kříže Novosedlice Dubí Proboštov (dále jen MS ČČK NDP).

„Již dříve mohli obyvatelé Tepllicka potkávat v ulicích dobrovolníky z MS ČČK NDP v převlecích růžových prezervativů. Ti se snažili upozorňovat na problematiku onemocnění virem HIV a na možnou prevenci. Rozdávali letáčky a prezervativy, v prosinci dokonce uspořádali jízdu vyzdobeným linkovým autobusem v Teplicích. Pro tentokrát se rozhodli společně s Českou společností AIDS pomoc pro veřejné testování občanů regionu,“ popisuje Jiří Michal, tiskový mluvčí MS ČČK NDP.

Před ústeckým nádražím stála sanita, ve které zdravotní sestřička odebírala zájemcům krev z prstu a s pomocí odebraného vzorku prováděla rychlotest na HIV a syfilis. Před testováním museli ještě zájemci vyplnit internetový dotazník o svém sexuálním životě, který pomáhal při diagnostikování. Testování probíhalo zcela zdarma a zájemců přišlo doopravdy spoustu. Mezitím městem procházeli růžové prezervativy a poučovali o prevenci před nakažením a rozdávali prezervativy.

„Půjde o sérii testování. Touto akcí počínaje, budou mít zájemci možnost přijít se testovat každé druhé úterý v měsíci (10. července, 14. srpna, 11. září a 9. října) u budovy Hlavního nádraží v Ústí od 16 do 19 hodin. Akce se nevyhne ani Teplicím, kam sanita dorazí 30. června od 14 do 18 hodin. Jménem organizátorů všechny srdečně zveme,“ dodává Jiří Michal.

 

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*