V teplické nemocnici se budete moci otestovat v průjezdném stanu

  •  

V nemocnicích v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, budou od středy fungovat odběrová místa, kde si lidé, kteří mají teploty nebo respirační potíže, mohou nechat udělat test na koronavirus.

Bude to průjezdný stan s kontejnery, kde obyvatele vyšetří. „Lidé s příznaky onemocnění jako je kašel a teplota mohou přijet autem nebo i dorazit pěšky. Výsledky by měli znát druhý den,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Podle zkušeností ze světa, je to nejlepší opatření jak rychle lidi testovat. Navíc tím chceme i ulehčit záchranářům, kteří nyní odběry dělají,“ dodal hejtman Bubeníček.

V největších nemocnicích Ústeckého kraje, které patří pod Krajskou zdravotní, je pro pacienty k dispozici 250 plicních ventilátorů. Po pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19 je k dispozici 318 lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Ústecký kraj připravuje pro obyvatele informační linku, která by měla být k dispozici v nejbližší době.

V současné době se ukončí i čerpání dotačních peněz z Fondu kraje. Řekl to náměstek hejtmana Martin Klika. „Zaplatíme akutní faktury a další finance musíme nechat v rezervě. Nyní převádíme dva miliony korun záchranářům, aby mohli koupit potřebné ochranné prostředky,“ vysvětluje.

Kraj řeší i akutní nedostatek ochranných pomůcek. Na měsíc je v kraji potřeba 40 tisíc litrů dezinfekce, 100 tisíc roušek, 5 300 ochranných brýlí, 5 500 ochranných plášťů a tisíce respirátorů. Zatím dostal kraj od státu 3 480 respirátorů pro ústeckou Masarykovu nemocnici a záchranáře a dnes 800 dalších respirátorů a 6 050 roušek pro sociální služby.

„Oslovíme Unipetrol, Spolchemii a univerzitu, aby zvážili možnost míchání dezinfekčních prostředků. S dodáním, v co nejkratším čase,“ přiblížil hejtman.

Nedostatek roušek řeší některé neziskové organizace v kraji tak, že si je samy šijí. „Tento týden by se měl rozvoz ochranných pomůcek podstatě zvýšit. Pokud budeme mít roušek dostatek roušek a firmy si požádají, tak jsme připraveni je dát co největšímu počtu zájemců, třeba i prodavačkám,“ řekl Bubeníček.

„Jednal jsem i s podnikatelem Martinem Hausenblasem, který vládě nabídl, že jeho firmy každý den vyrobit dva miliony roušek. Pokud se výroba rozběhne, samozřejmě nabídku rádi přijmeme,“ dodal náměstek hejtmana Martin Klika.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*