V Krupce si připomněli Den veteránů

Foto: Město Krupka
  •  

Každý rok se u příležitosti Dne veteránů společně schází zástupci města Krupka, veřejnosti, veteránů, vojska a místní církve na krupském hřbitově u pomníku obětí 1. světové války, aby zde uctili jejich památku. Letos se tak stalo v pátek 9. listopadu.

„V roce 2008 začali pracovníci města Krupka shromažďovat jména padlých vojáků 1. světové války, která byla podkladem pro realizaci pomníku na místním hřbitově věnované památce válečných obětí z Krupky a okolních obcí. Zdrojů pro vytvoření seznamu jmen bylo několik, ale především se jednalo o pamětní desky se jmény umístěné v současné kapli sv. Wolfganga, doplněné ze seznamu pamětníka Petera Reinerta.  Další jména se pak podařilo získat opisem z podstavce bývalého pomníku umístěného na bohosudovském hřbitově a z přehledu „Českoslovenští legionáři 1914 – 1920, rodáci a občané okresu Teplice“, které poskytl již zesnulý legionář a občan Krupky Josef Hasinec. Velmi důležitým zdrojem pak byly údaje získané z Ústředního vojenského archivu v Praze. Nový památník obětem 1. světové války, který zhotovil místní sochař a malíř Pavel Karták, byl na krupském hřbitově odhalen v roce 2010,“ popisuje Rostislav Kadlec, 1. místostarosta města.

Památku válečných veteránů si každoročně připomínáme 11. listopadu, který se celosvětově slaví jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu roku 2001 je tento významný den připomínán také v České republice. Symbolem na počest vojáků, kteří padli za 1. světové války, je červený květ vlčího máku.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*