Ústečtí aligátoři jsou na letním bytě

  •  

V ústecké zoologické zahradě proběhl tradiční transport aligátorů do jejich venkovní expozice. Tam se zvířata přestěhovala z vyhřátého zimoviště, kde každoročně tráví zimní období. Vypouštění proběhlo bez problémů a oba aligátoři, samec Libor i samice Adéla jsou už ve své venkovní expozici.

„Letošní transport byl oproti předchozím rokům mírně posunut, a to především díky chladnému jaru a nižším teplotám, které panovaly ještě na začátku června. Samotný přesun proběhl zcela standardně. Aligátoři byli postupně po jednom pomocí vodícího lana se smyčkou navedeni do přepravní bedny a převezeni k venkovnímu výběhu. Během stěhování došlo také ke zjištění hmotnosti obou jedinců. Poslední vážení proběhlo v roce 2018, kdy Libor vážil 146 kg a Adéla 46 kg. V současné době je váha samce 162 kg a samice váží 52 kg,“ uvádí zoolog Ing. Lukáš Štěrba.

Venkovní výběh je od roku 2010 vybaven kamerovým systémem, který upozorňuje strážní službu na neukázněné návštěvníky, kteří nerespektují klid zvířat a svým nevhodným chováním jako je házení kamenů či jiných předmětů se snaží docílit pohybu aligátorů. Právě tímto způsobem přišel aligátor Libor před lety o jedno oko.

„Aligátor Libor přicestoval do naší zoo v roce 1974 ve věku cca 3–4 let a je služebně nejstarším zvířetem naší zoo. Byl tehdy zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých. V současnosti se zvířata však nenakupují, ale probíhají výměny v rámci zoologických zahrad. Adéla k nám přišla ze záchranného centra plzeňské zoo. Spolu se třemi dalšími samicemi byla zabavena soukromému chovateli, u kterého byly kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu,“ doplňuje Matěj Kynšt.

Kromě aligátorů došlo také k vypouštění páru želv ostruhatých. I tato zvířata trávila poslední půlrok v ubikaci na zimovišti a až vyšší teploty posledních dní dovolily jejich transport do venkovní expozice. O jejich vypuštění se postaral spolek ústeckých florbalistů, kteří se letos stali jejich adoptivními rodiči.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*