Unikátní projekt, Ústecký kraj sjednocuje a otevře data

  •  

Publikovat na jednom místě a v jednotném formátu data z dopravy a další infrastruktury, městských služeb, turismu, kultury, podnikání v rámci celého kraje a otevřít je veřejnosti, o to usiluje projekt Portabo, digitální datová platforma Ústeckého kraje. Společným podpisem memoranda stvrdili projekt jeho zakládající aktéři – Ústecký kraj, Inovační centrum Ústeckého kraje, ČVUT, UJEP a města Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem.

Projekt Portabo se inspiruje Prahou, v rámci krajů je pak v Česku jedinečný. Krom zakládajících členů bude otevřený dalším městům a obcím v regionu.

„Sjednocení a otevření dat je první a nutný předpoklad pro tzv. chytrý region. Navíc krajská platforma přináší do budoucna úsporu pro další města v regionu, která nebudou muset vynakládat prostředky na vlastní řešení a jednoduše budou moci do platformy přistoupit,“ říká krajský radní pro Smart region Miroslav Andrt.

Digitální datová platforma Portabo vzniká jako webový portál, na který se v jednotném formátu budou nahrávat data z různých oblastí i míst – dopravy, kultury, sportu, z jednotlivých municipalit atp. Tato data budou zároveň v otevřených sestavách k dispozici třetím stranám pro jejich další zhodnocení a zpracování – například pro tvorbu chytrých aplikací, statistické údaje, porovnání v rámci regionu apod.

Nepůjde přitom o data personalizovaná, ale o velká digitalizovaná data pro potřeby dalšího zpracování, statistiky a hodnocení. Bude je využívat jak kraj, tak města, instituce i další třetí strany. Celý systém by měl být vybudován na open source řešeních a měl by růst spolu s potřebami.

„Smyslem je mít kvalitní jednotná data, která pomůžou k vylepšování služeb na úrovni měst a kraje. Tímto krokem se Ústecký kraj dostává mezi lídry v oblasti realizace konceptu smart region, a to nejen v rámci České republiky, ale i v evropském měřítku,“ říká náměstek hejtmana pro oblast přípravy, strategii a realizaci projektů Martin Klika.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*