Tradiční stěhování Libora v ústecké zoo

Foto: Zoo Ústí nad Labem
  •  

V ústecké zoo konalo každoroční stěhování aligátora Libora na jeho „letní byt“ „Liborovi se moc nechtělo, přesun totiž znamená, že mu chovatelé z bezpečné vzdálenosti nasunou smyčku z lana za hlavu a pomocí provazu jej vtáhnou do přepravní bedny,“ popisuje pracovnice útvaru kontaktu s veřejností Nikola Roštejnská.

„Libor se chvíli bránil, ale po několika minutách jej chovatelé přece jen silou dostali dovnitř. Bednu pak převezli z horní části zoo, kde Libor v zimovišti trávil cca osm měsíců, do jeho venkovní expozice. Stěhování je pro něj sice trochu stresující, ale důležité je, že bude na slunci a bude mít přísun UV záření. Návštěvníci jej mohou vidět zhruba do října, bude záležet na venkovních teplotách, kdy jej bude čekat letošní druhé stěhování zpět,“ dodává Nikola Roštejnská.

„V zimovišti je Libor spokojený, neboť je zde stabilní teplota 25-27°C, výhřevná plocha souše a teplá voda v bazénu. Z toho důvodu zde i lépe přijímá potravu, kterou tvoří zejména hovězí maso, ale také kuřata, sladkovodní ryby a kvůli přísunu kolagenu a vápníku i vepřová kolínka,“ vysvětluje chovatelka Jana Bárnetová. „Kromě Libora se staráme ještě o samici jménem Adéla, která přebývá v ubikaci naproti. V letošním roce jsme u nich zaznamenali i namlouvání, což se projevovalo vydáváním zvláštních hlubokých zvuků, takže jsme jim umožnili cca šestitýdenní společný pobyt. Nejprve jsme měli obavy, aby Libor Adéle neublížil, přece jen je samice o mnoho menší a drobnější, ale vzájemné interakce byly velice přátelské,“ dodává Jana Bárnetová.

„Aligátor Libor přišel do naší zoo v roce 1974 ve věku cca 3-4 let a z toho důvodu je služebně nejstarším zvířetem naší zoo,“ sděluje tisková mluvčí Věra Vrabcová. „Byl tehdy zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých. Adéla je u nás od roku 2013 a jako pětiletá přišla ze záchranného centra Zoo Plzeň. Spolu se třemi dalšími samicemi byla zabavena soukromému chovateli, u kterého byly kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu. V loňském roce jsme je díky instalaci nové váhy u pavilonu slonů při podzimním stěhování poprvé přesně zvážili, Libor vážil 146 kg a Adéla 37 kg,“ doplňuje Věra Vrabcová.

U venkovního výběhu aligátora Libora je od roku 2010 umístěn kamerový systém, který upozorňuje strážní službu na neukázněné návštěvníky, kteří se nedokáží smířit s tím, že samec většinu času leží nehybně a nevykazuje žádnou aktivitu. Ohrožují jej házením kamenů či jiných předmětů, několikrát jej i zranili, proto je celý prostor monitorován.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*