TIP: Zajděte si k vodám celého světa

  •  

Do pomyslného vodního labyrintu se nyní můžete „ponořit“ v Elektrárně Ledvice. V suterénu infocentra je nainstalovaná výstava „Voda a civilizace“ a proplétání se mezi jednotlivými panely může někomu připomínat putování bludištěm.

„Na základě současných trendů a dostupných vědeckých dat je totiž prakticky jisté, že v důsledku zvyšování hladin moří a oceánů budou podstatné části států a někdy i celé státy zanikat. A to již v reálném čase do roku 2050, pokud zůstanou zachovány dosavadní trendy. Scénáře píšeme společně,“ říká prorektor Univerzity Karlovy Miroslav Bárta, kurátor a spoluautor výstavy. Zároveň upozorňuje, že voda není tématem politiků, organizací ani zájmových skupin, ale je součástí života nás všech.

Velkoformátové fotografie nabízejí různé pohledy na životodárnou tekutinu. Připomínají, jak je lidská existence závislá na vodě, přestože problém jejího nedostatku v Česku i jinde ve světě si většina lidí vůbec ani nepřipouští. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002. Začíst se lze i do textů řady světově uznávaných vědců. Výstavu si již během uplynulých dvou let prohlédlo v českých a moravských městech více než milion osob.  Výstava je k vidění do 27. září.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*