TIP: Festival Bílinale oživí nevyužívané kostely

Foto: FB Město Bílina, oficiální stránka
  •  

Už v těchto dnech se koná první ročník mezinárodního art festivalu Bílinale I. Cílem festivalu je oživení tří nevyužívaných a neudržovaných kostelů na Bílinsku. Při projektu se setkají čeští a němečtí umělci.

Letošní podtitul festivalu je Nádech – výdech. Umělci budou tvořit své instalace na toto téma přímo v kostelech v Bílině – Újezdském Předměstí, Chouči a Hrobčicích.

„Název prvního ročníku je metaforou života, tedy i oživení. Současně implikuje rytmický pohyb dýchání, pohyb nahoru a dolů, který můžeme také asociovat s vrtkavým osudem kostelů a sakrálních památek obecně. Ze středobodu života určité komunity, z nejvyšších sfér duchovních i uměleckých upadly kostely do zapomenutí a jejich výtvarné i architektonické hodnoty byly výrazně poničeny, někdy téměř zcela setřeny. Vizuální umění a konkrétní umělecké intervence jsou možností, jak alespoň na krátkou dobu kostely oživit a učinit z nich znovu místo setkávání. Místo, které žije a dýchá,“ říká organizátor Jakub Děd z pořádajícího spolku Omnium.

Umělci a umělkyně se ve většině případů věnují dlouhodobě reflexi sakrálních prostorů nebo s tímto specifickým formátem mají již určité zkušenosti. Intervence do takového prostoru není jednoduchá – umělci totiž vstupují do místa zatíženého mnoha významy obecnými i konkrétními a musejí přesně zvažovat míru svého zásahu.

„Právě kvůli této významové zátěži budou práce pro Bílinale akcentovat především rytmizaci prostoru, jeho staronové členění prostřednictvím obecně platných prvků vizuálního umění, jakými jsou barva, světlo, tvar,“ doplnil organizátor.

Práce umělců z České republiky i Německa si budou moci lidé od 12. do 14. července prohlédnout v kostele Zvěstování Panny Marie na Újezdském Předměstí v Bílině, dále v kostele sv. Havla v Hrobčicích a v kostele sv. Kateřiny v Chouči.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*