Teplickou nemocnici navštívil ministr zdravotnictví

Foto: www.kzcr.eu
  •  

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívil v rámci výjezdu vlády ČR do našeho kraje v polovině května nemocnici v Teplicích.

Prohlédl si právě vznikající pavilon operačních sálů a sterilizace a objekt pro nízkoprahový urgentní příjem. Dále se ministr se seznámil i se studií umístění záchytné stanice v přízemí pavilonu C a prohlédl si specializované zdravotnické pracoviště, nově rekonstruované Centrum pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění – nadregionální centrum pro léčbu roztroušené sklerózy při Neurologickém oddělení.

Ministr Vojtěch spolu s Jiřím Novákem, předsedou představenstva Krajské zdravotní a Petrem Fialou, generálním ředitelem společnosti, také předali nový symbol centra primářce neurologického oddělení Martě Vachové.

Následovala diskuze s členy vedení Krajské zdravotní a teplické nemocnice.  „Nedostatek lékařů vedl management společnosti k řešení kritické personální situace prostřednictvím náboru lékařů ve třetích státech mimo Evropskou unii – projekt „Ukrajina“ aktivně podporovaným ze strany ministerstva. Avšak v souvislosti s ukončením tohoto projektu a celkovou změnou přístupu ministerstva v oblasti agendy lékařů-cizinců může dojít k situaci, že řada zdravotnických zařízení bude nucena omezit dostupnost péče v základních oborech,“ upozornil ministra předseda představenstva Jiří Novák.

Ministr Vojtěch uvedl, že ministerstvo se problematikou zabývá. „Chceme aprobační zkoušku upravit. Vnímám to, že udělat čtyři, řekněme, státnice v jeden den je problém. Chceme rozložit zkoušky na několik dní, protože úspěšnost je velmi nízká, asi deset procent,“ řekl.

„Je potřeba zdůraznit, že to skutečně vnímáme jako velký problém, který nabourává dlouhodobě budovaný systém opatření k posílení lékařských a sesterských týmů cizinci na odděleních našich nemocnic. Přitom například pražské fakultní nemocnice toto řešit významně nemusejí, a proto dopad změny za problém nepovažují,“ poznamenal generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Debata se zdravotníky na stejné téma pokračovala také v lékařské knihovně Vzdělávacího institutu KZ v areálu ústecké Masarykovy nemocnice, kde se jí vedle ministra zdravotnictví zúčastnili i předseda vlády Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*