Teplické Café Nobel o tornádu na jižní Moravě

Foto: Tadeáš Bednarz
  •  

Co loni v červnu zapříčinilo vznik tornáda na Moravě? Jak rozsáhlé byly škody tornádem způsobené a jak probíhal terénní průzkum po události? O tom bude povídat meteorolog a prognostik Radek Tomšů ve čtvrtek 19. května v rámci cyklu Café Nobel na hvězdárně v Teplicích.

Dozvíte se, proč se tornádo vyskytlo zrovna na jižní Moravě a jak výjimečné bylo v evropském měřítku… „Povíme si také, jestli můžeme v budoucnu u nás očekávat další podobná tornáda a jestli to všechno nějak souvisí se změnou klimatu,“ zve na přednášku koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Radek Tomšů pracuje přes dvacet let na Českém hydrometeorologickém ústavu, regionálním předpovědním pracovišti v Ústí nad Labem. Věnuje se dokumentaci extrémních projevů počasí a působí jako český zástupce v ESSL – European Severe Storms Laboratory.

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 hodin. Místo si můžete rezervovat na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*