Teplické Café Nobel o kamenech, které k nám přilétly z Marsu

  •  

Desítky meteoritů, které v minulosti dopadly na Zemi, mají svůj skutečný původ na Marsu. Jejich výzkum, souběžně s vědeckou aktivitou na povrchu rudé planety, ukazuje zajímavé souvislosti a přináší nové otázky. Popularizátor astronomie Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu, představí klíčové události v objevech meteoritů i aktuální pohled na výzkumy přímo na Marsu. V úterý 12. dubna v rámci cyklu Café Nobel na hvězdárně v Teplicích.

Nové objevy meteoritů – zvláště v Antarktidě – a souběžné kosmické výzkumy přímo na povrchu rudé planety ukázaly velmi zajímavé souvislosti v planetárním vývoji, především z hlediska geologického.

Jak připomíná koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský, hojně se také diskutuje o původních podmínkách na Marsu a možnostech tamního života: „V některých marsovských meteoritech se dokonce našly neobvyklé útvary, připomínající fosilní pozůstatky nějakých organismů nebo stop po jejich činnosti. Definitivní potvrzení však chybí – může to být i něco úplně jiného.“

Přednášející Ivo Míček se už 45 let zabývá popularizací astronomie a koordinací astronomických pozorování; zvláště mu učarovaly nejmenší součásti Sluneční soustavy – meziplanetární hmota. Své aktivity zahájil na hvězdárně ve Veselí nad Moravou a nyní se aktivně podílí na činnosti ve Společnosti pro meziplanetární hmotu, kterou zakládal a které je dnes místopředsedou. Vedle pozorování meteorů, komet a zákrytů všeho druhu se dále zajímá o kosmické výzkumy a historii astronomie.

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 hodin. Místo si můžete rezervovat na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*