Teplická rodačka Hana Truncová byla oceněna za odvahu

  •  

Šestadevadesátiletá teplická rodačka Hana Truncová obdržela v Senátu Parlamentu České republiky ocenění festivalu Mene Tekel. Hana Truncová je sympatizantkou a spolupracovnicí projektu Mene Tekel a členkou Konfederace politických vězňů ČR.

„Chceme ocenit mimořádnou spolupráci a podporování projektu prostřednictvím vzdělávacích aktivit, odborných konzultací, přednášek pro mladou generaci a vlastním následováníhodným mravním profilem,“ říká projektová manažerky mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel Daniela Řeřichová a dodává, že paní Hana Truncová se už 14 let zúčastňuje celého festivalu a poskytuje osobní svědectví o dobách nesvobody.

Hana Truncová se narodila v roce 1924 v Teplicích v živnostenské rodině, absolvovala obchodní akademii, od června 1945 byla zaměstnaná na půl úvazku ve stavitelské firmě, mimoto pomáhala ještě svému otci. Později začala pracovat v teplických lázních. V červnu 1951 byla zatčena, v listopadu 1951 odsouzena Státním soudem v Praze za napomáhání přechodu přes hranice a nedovolené tisknutí letáků, odsouzena k trestu 13 let odnětí svobody za velezradu a špionáž. Byla podmínečně propuštěna začátkem roku 1960.

Stále přispívá do Krušnohorských novin, které vycházejí v našem regionu, píše vzpomínky a zamyšlení. Momentálně žije v Hořicích, kde v roce 2019 převzala čestné občanství.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*