Teplická neziskovka Spolu proti samotě se představuje…

  •  

Už 11 let bydlím s partnerem v panelovém domě na teplickém sídlišti, kde je shodou okolností větší koncentrace ovdovělých obyvatelek.Po svých předchůdcích jsme „zdědili“ jednu z nich – paní Aničku – starší osamocenou a špatně pohyblivou sousedku, která čas od času potřebovala pomoc s technickými záležitostmi, jako je seřízení televize, péče o mobilní telefon, výměnu těsnění ve vodovodu a tak.

Zároveň jsme spolu navázali hezký sousedský vztah, a když jsme třeba přinesli víc hub z lesa, dali jsme jí na smaženici a ona nám z radosti na oplátku upekla bábovku. Při každém našem setkání bylo vidět, jak je ráda za každý kontakt zmírňující její samotu. Těch setkání jsme ovšem díky svému pracovnímu vytížení stíhali o dost méně, než bychom si přáli.

V posledních letech Anička už téměř nevycházela z bytu. Přišla ale nová pomoc ve formě sousedky, která každý den navštěvuje ty méně pohyblivé a ptá se jich, co potřebují nakoupit a podobně. A tak nastalo zase hezké oživení, paní Anička pookřála i proto, že měla každodenní kontakt s lidmi.

Konec našeho vztahu přišel jednoho dne ráno, kdy ona starostlivá sousedka zvonila na nás, protože našla Aničku ležet bezvládnou na posteli. Naše rozloučení tedy mělo formu neúspěšného oživování, než přijedou záchranáři. Bylo zkrátka už pozdě.

A v téhle souvislosti mě napadlo, kolik takových Aniček kolem nás žije? Mají všechny kolem sebe lidi, kteří jim pomohou? A jaké všechny podoby může mít samota a co s ní všechno souvisí? Nežijeme dokonce v době, pro kterou začíná být právě samota velmi významným problémem? Já si myslím, že je to jeden ze zásadních rysů dnešní doby a chci dát dohromady partu skvělých lidí, kteří s tím budou něco dělat.

Neziskovou organizaci jsme nakonec v červenci 2019 založili tři přátelé – Klára Kotzová, Michaela Chytrá Janečková a Robert Zauer.

Jako svoje poslání jsme si stanovili vrácení lidské pospolitosti tam, kde se vytratila, a její rozvíjení. Dále pak podporu pozitivních přátelských, sousedských a rodinných vztahů.

Naším cílem je vytvořit skupinu veselých a motivovaných dobrovolníků, kteří budou ve svém okolí aktivně vyhledávat osamocené lidi a zbavovat je samoty nejrůznějšími způsoby.

Naše aktivity směřují k poskytování praktického zázemí a podpory těm, kdo chtějí pomáhat lidem trpícím samotou. A to ať už formou dobrovolnické práce, nebo prostřednictvím osvěty týkající se samoty.

Většinu našich aktivit chceme založit na propojování osamocených lidí s už existujícími zájmovými skupinami. A tak jestli někdo chodí rád na výlety a díky své samotě ztratil odvahu, nebo motivaci někam jít, rádi ho propojíme třeba s turistickým klubem a pomůžeme mu znovu začít. Prostě neobjevovat Ameriku, ale jen jednoduše spojovat lidi a dělat jim svět příjemnějším. A tak se postupně potkáváme s jednotlivými seniorskými, sportovními, kulturními a dalšími organizacemi a navazujeme přátelství a spolupráci.

Naše právní forma je zapsaný spolek a náš oficiální název tedy zní „SPOLU PROTI SAMOTĚ z.s.“
Zájemci o dobrovolnictví nás mohou kontaktovat na e-mailu: info@spoluprotisamote.cz
A jestli nám někdo chce přispět na provozní náklady, tady je číslo našeho transparentního účtu: 2701658859/2010

První naší veřejnou aktivitou je „SPOLU na piknik“ a jejím cílem je vytvořit tradici letních nedělních pikniků v Zámecké zahradě v Teplicích pro širokou veřejnost, podpořit tak pospolitost místních občanů a motivovat je k reálné (nevirtuálním) komunikaci mezi sebou. Výzva zní: „Vemte si deku, nějaké dobroty a přijďte spolu jen tak „pobejt“ .

Na místě bude připravených i několik stolků pro případ, že budete chtít nějaké své dobroty sdílet s ostatními, nebo od nich něco ochutnat. A jestli jste sám, nebo sama? Žádný problém. Rádi se vás ujmeme na společné dece.“

Už první piknik uskutečněný v neděli 4.srpna mezi 9:00 a 14:00 byl přijat velmi pozitivně a s hojnou účastí. Vznikla nádherná atmosféra a bylo rozhodně co ochutnávat. Na ten příští, v neděli 11.srpna už očekáváme ještě hojnější účast, protože se zprávy o této akci šíří velice rychle. Zároveň je piknik vymyšlený v takovém místě a čase, aby jeho účastníci mohli volně přejít a navázat na Malé Paříži u Zahradního domu.

Už v pátek 9.srpna jde první skupina „SPOLU do kina“ na film do Letního kina na zámku v Teplicích. Tam zní výzva: Nemáte s kým jít do kina? Tak pojďte s námi do Letního kina na zámku v Teplicích. U pokladny bude mezi 20:30 a 20:45 hod. připravený náš usměv a v dobrovolník/dobrovolnice s naším logem a až se všichni sejdete, koupíte vstupenky a vyrazíte na film. Je přeci skvělé mít s kým následně sdílet svůj zážitek. Těšíme se na vás!

Další akcí je „SPOLU na fotbal“ a ta je postavená takto: Milí přátelé, znáte nějakého fanouška teplického fotbalu, který je osamocený a nemá s kým jít na zápas? Tak právě pro tyhle lidi ve spolupráci s FK Teplicevytváříme skupinu „SPOLU na fotbal“, která poprvé vyrazí na zápas s FC Viktoria Plzeň 18.srpna 2019 na teplickém stadionu. Zároveň nám FK Teplice pro tuto skupinu nabídl na 15.srpna v 10:00 prohlídku stadionu se zasvěceným výkladem Pavla Verbíře, včetně možnosti návštěvy tréninku A týmu. Pište nám buď do zpráv tady na stránce SPOLU PROTI SAMOTĚ, nebo na e-mail: info@spoluprotisamote.cz. Uveďte prosím i telefon, na který budeme moci zájemci zavolat a domluvit s ním podrobnosti.

Následovat budou také akce „SPOLU do divadla“, „SPOLU na koncert“ atd. A třeba i „SPOLU na kafe“ – ta bude zaměřená na jednotlivce tak, abychom našli vždycky dobrovolníka, kterého propojíme s osamělým člověkem v domově důchodců, domě s pečovatelskou službou, nebo doma a budou spolu chodit třeba jednou týdně na kávu a povídat si, hrát nějakou společenskou hru apod.
Nápadů máme plné hlavy a budeme postupovat krok po kroku, abychom u každé aktivity byli schopní garantovat její kvalitu a přínosnost.

Pro všechny své aktivity také stále hledáme nové dobrovolníky, kteří mohou pocházet dokonce i z řad našich cílových skupin a pomoci tak od samoty jak sobě, tak někomu dalšímu.

Na svou podporu na podzim spustíme crowdfundingovou kampaň (kampaň pro společné financování) a prodej charitativních předmětů, jako jsou kalendáře, nákupní tašky, trička, nebo třeba i naše originální společenská hra.

Dík za velkou podporu našich aktivit patří Domovu důchodců v Bystřanech a jeho ředitelce Miroslavě Barešové, Dobrovolnickému centru v Ústí nad Labem a mnoha dalším, se kterými jsme se setkali už při našem zrodu. No a samozřejmě především našim dobrovolníkům, bez kterých by naše aktivity nebyly možné!

Robert Zauer, SPOLU proti samotě z.s.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*