Teplice chystají nové venkovní koupaliště

Koupaliště pod vodojemem
  •  

Nový projekt na vybudování letního akvaparku se rodí v hlavách architektů a teplických zastupitelů. Město zadalo architektonickému studiu MiSe za úkol posoudit lokality, kde by mohlo koupaliště vyrůst.

Podle architekta Petra Sedláčka nakonec vytipovali sedm míst. „Museli jsme se vypořádat i s tím, zda se má jednat o plovárnu nebo obří akvapark,“ uvedl. Posuzovala se nejen vhodnost místa, ale například i dopravní dostupnost a mnoho dalších parametrů.

Jenom vize

S návrhy se zatím měli šanci seznámit jen zastupitelé a novináři na pracovním jednání zastupitelstva. Architekti nejprve počet zúžili na čtyři lokality a pak ještě na polovinu. „Na tyto lokality jsme zpracovali vizuál řešení. Tento vizuál prodává myšlenku a mělo by to zastupitelům a veřejnosti představit nějakou konkrétní podobu,“ dodal Sedláček.

Vybranými lokalitami je prostor pod teplickým vodojemem, kteří architekti jednoznačně preferují. Druhou možnou lokalitou je Třešňovka Pod Panoramou, kteýá by podle nich také byla vhodná.

Koupaliště v lokalitě Třešňovka

Konečné rozhodnutí bude za zastupitelích. Podle primátora Jaroslava Kubery ale město nebude spěchat. Předpokládá, že by se bod měl dostat na jednání letos na jaře nebo v létě. Podle primátora zatím nelze ano odhadnout, jaká by byla cena stavby, protože jde jen o nápady a ne studii nebo nějaký projekt.

Vodojem vítězí

Osobně preferuje architekty navrhovanou lokality i teplického vodojemu, protože je vhodná. „Vede sem komunikace, na které by se dalo parkovat. Mohli bychom sem snadno protáhnout i linku městské hromadné dopravy,“ tvrdí primátor.

Upozornil, že podobný projekt je finančně náročný. Město by ho prý budovalo se záměrem přitáhnout sem nejen obyvatele Teplic, ale i okolních měst, aby byl dostatečně využitý. K tomu by mohla sloužit i případná rozhledna a další služby. „Určitě by sem měly vzniknout třeba cyklostezky, po kterých by sem přijížděli lidé z dalekého okolí,“ míní. Nevyloučil, že by koupaliště mohlo být zajímaví i pro turisty ze sousedního Německa.

Opozice chce plovárnu

Návrhy příjemně překvapily i opozici. Ale zatím ji nepřesvědčili, že by měla podporovat právě preferovaný projekt. „My bychom raději viděli plovárnu v Zámeckém parku,“ uvedl opoziční zastupitel Jiří Řehák. Podle něho by byl pro lázeňské město typu Teplic vhodný menší areál v jakémsi retro stylu, který by navázal na tradici plovárny, jež zde v minulosti úspěšně fungovala.

Architekti navrhli kulatý areál

Navrhované řešení teplického akvaparku, se kterým ve vizualizacích přišli architekti studia Mise, je velmi neobvyklé. Centrum areálu by tvořil obří betonový kruhový objekt rozdělený na třetiny. Jednotlivé části by tvořily jakési schody. Díky nim by se zde daly instalovat skluzavky z výše položené části do spodní. Terasy by zároveň nabídly místo, kde by se lidé mohli opalovat v sousedství bazénu. V prostoru pod schodem vy pak zase mohla být zakrytý terasa, která by poskytovala stín.

V horní části by byla dětská brouzdaliště s předepsanými parametry, který by byla vhodná pro malé děti. Ve střední části pak plavecký bazén. Ten by byl alespoň ve svou drahách dlouhý 50 metrů. Ve spodní části by byly takzvané rekreační bazény, do kterých by ústily atrakce. I zde by byla omezená hloubka, ale větší než v brouzdalištích.

Řešení se zdá být vhodné u primátorovi Kuberovi. „Výhodou by bylo, že by se technologie daly integrovat do celého bloku,“ uvedl. Podle něho by se tím mohl projekt i zlevnit.

Návrhy počítají i s tím, že by v sousedství bazénů byla rekreační louka, kde by se lidé mohli opalovat na trávě. K dispozici by bylo sociální zařízené, nějaká sportoviště a občerstvení. „Lze si představit i třeba tobogán z vrchu vodojemu do koupaliště,“ uvedl architekt Petr Sedláček.

Součástí areálu by mohl být objekt, který je pracovně nazývaný klub. V něm by stranou bytové zástavby mohla fungovat například diskotéka. Tento klub by sem návštěvníky lákal i mimo letní sezonu.


Jaké byly posuzované lokality

Nová Ves, pod vodojemem – preferovaná lokalita jak architekty, tak například primátorem Kuberou. Jsou zde volné pozemky v majetku města a místo je daleko od zástavby, proto by akvapark nerušil. V sousedství je prázdná vodárenské věž, která je dominantou města a šla by využít třeba jako rozhledna. Nevýhodou je větší vzdálenost, ale je zde prostor pro parkoviště a možnost zajíždění MHD.

Třešňovka pod Panoramou – druhá preferovaní lokalita, kde není komplikovaný problém s pozemky. Nachází se v blízkosti sportovního areálu, se kterým by šla propojit, byla by zde i možnost parkovat. Prostor je ale blízko zástavby a mohl by rušit obyvatele. Třešňovka je využívaná v rekreaci, stavba by část ubrala.

Na Stínadlech – Bývalý zimní stadion – Volný prostor, kde by podobné zařízení mohlo podle platného územního plánu vyrůst. Pozemky jsou ale v soukromých rukách, jejich majitel má jiné záměry. Je zde i obytná zástavba.

Zámecká zahrada – místo, kde se historicky nacházela městská plovárna. Jde o historickou část Teplic a nelze zde stavět akvacentrum, ale jem plovárnu menších rozměrů. Je zde problém s parkováním.

Pod Školou v Šanově – místo s dobrými parametry. V jeho neprospěch ale mluví blízkost zástavby a možná nesouhlas obyvatel.

Nad plynárnou – zajímavá lokalita, která by byla vhodná. Problém je, že se jedná o takzvaný brownfield a to by s sebou neslo nejspíše dodatečné náklady.

Vápenka, Řetenice – Zajímavé místo, kde by nejspíše nemohl vyrůst klasická akvapark. Jednalo by se o kombinaci umělého a přírodního koupaliště.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*