Sokolí páry na Teplicku jsou na svých místech a sedí na vejcích

  •  

Na komíně bývalé výtopny v Proboštově se letos prvně zahnízdil sokolí pár. Samice tohoto kriticky ohroženého dravce už sedí na vejcích.

„Letos mě potěšilo, že ihned po instalaci sokolí budky na komíně bývalé výtopny v Proboštově mi už večer posílala fotopast první snímky sokolího páru, který si na střídačku v budce lebedil,“ říká ornitolog Václav Beran, výzkumný pracovník ALKA Wildlife, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.

Ledvík z Elektrárny Ledvice, který byl před lety vůbec prvním okroužkovaným mládětem a jeho bavorská družka Rexa zahnízdil na paroplynové chladicí věži. „Když se zadaří, bude mít Ledvík další ledvické bratrance či sestřenice. Nedávno jsem tam dával fotopast a v budce byla hned čtyři vejce, což je na tamní pár zatím rekordní počet,“ pokračuje Václav Beran s tím, že i zde se musí letos sokolí pár spokojit s náhradním ubytováním. Z důvodu opravy 200 metrů vysokého komína, nalezl nové útočiště v budce na tom druhém „jen“ stometrovém.

„Opravu jsme plánovali již loni, ale nechali jsme pochopitelně sokoly v klidu, neboť samice už seděla na vejcích. S ornitologem Beranem jsme se přitom domluvili, že letos budku zaslepí ještě před návratem sokolů, aby si tak oni rychle našli cestu do té druhé a my tak mohli pracovat, aniž bychom je rušili. Naštěstí se mu to podařilo včas. Teď i my budeme s napětím sledovat, zda po elektrárně v Třeboradicích a Dukovanech budeme třetí, kdo se bude pyšnit sokolími čtyřčaty,“ uzavírá Miroslav Svoboda, ředitel Elektrárny Ledvice.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*