Šéf stavebního úřadu v Bílině dostal sedmiletý trest za nelegální povolení solární elektrárny

  •  

Vedoucí stavebního úřadu v Bílině Milan Vondráček má jít za zneužití pravomoci úřední osoby a nebezpečné vyhrožování na sedm let do vězení. Rozhodl o tom,20. února, Krajský soud v Ústí nad Labem. Vondráček zároveň šest let nesmí vykonávat funkci s rozhodovacími pravomocemi ve státní správě a samosprávě. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se odvolal.

Vondráček podle soudu v roce 2010 dovolil stavbu fotovoltaické elektrárny v rozporu s územním plánem, a tím umožnil firmě Energosun vyšší výdělky, než kdyby výrobu elektřiny spustila později.

„To, že je takové rozhodnutí v rozporu s plánem, vyplývá i z jeho předchozích vyjádření a materiálů, které dával do rady města Bílina,“ zdůvodnil soudce Jiří Bednář.

Vondráček svému podřízenému údajně vyhrožoval výpovědí či smrtí, pokud povolení nenapíše. „Takže i z toho je potom dovozováno, že věděl, co činí, a činil tak právě s tím úmyslem, aby zvýšil prospěch té společnosti, která solární elektrárnu stavěla,“ dodal soudce.

Díky rozhodnutí úřadu a dřívějšímu spuštění elektrárny má Energosun na 20 let státem garantovanou výkupní cenu elektřiny. Prospěch, který má firma z rozhodnutí úřadu, soud vyčíslil na více než 87 milionů korun.

Vondráček je v podmínce za jiné nezákonné rozhodnutí a vedoucím stavebního úřadu bude, dokud radnice nedostane písemný rozsudek.

Gabriela Hauptvogelová/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*