Průzkum těžby lithia u Krupky by mohl být problém pro UNESCO

  •  

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl připsán ani ne před rokem na seznam UNESCO. A teď možná hrozí, že bude vyškrtnut. Důvodem je plánovaný průzkum území přesně v místech, která jsou součástí hornické krajiny zapsané na seznam světového přírodního a kulturního dědictví.

Přípravné práce chce zahájit vláda prostřednictvím státního podniku Diamo a podobně jako na Cínovci jde především o lithium. Nejde však jen o povrchový sběr vzorků, ale i o práce s těžkou technikou.

„Zahájení prací by obnášelo použití těžké techniky v této lokalitě a to by naprosto změnilo ráz krupské krajiny. Neumím si zde představit obrovské těžební stroje. Česká republika se zavázala hornické památky chránit,“ řekl místostarosta Krupky Rostislav Kadlec a dodal, že místo toho ale plánuje aktivity, které je mohou ohrozit.

Ministerstvo životního prostředí zahájilo správní řízení ve věci stanovení průzkumného území nerostného bohatství v horském terénu nad Krupkou. Město Krupka jako jeden z účastníků řízení, s tímto záměrem zásadně nesouhlasí. Písemné připomínky musí zaslat nejpozději do 15. března. Ministerstvo životního prostředí ještě letos rozhodne, zda průzkum povolí. „Pokud se tak stane, tak budeme nuceni poslat hlášení orgánům UNESCO,“ dodal Kadlec.

Podobně jako vedení Krupky to vnímá i poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, který se situací seznámil. „Vnímám velkou obavu vedení města Krupky a určitě se budu ptát ministrů průmyslu a obchodu, životního prostředí, ale i premiéra, jakým způsobem jsou propojeny informace, aby jeden zájem státu nenarušoval druhý. Nedokážu si představit, že by na území zapsaném v UNESCO jednou probíhala těžba. Už samotný průzkum je podle mě jen marnění času a peněz daňových poplatníků,“ shrnul Jurečka.

Hornická kulturní krajina Krupka, jako součást přeshraničního sériového statku Hornická kulturní krajina Krušnohoří/Erzgebirge, je výsledkem mnohaleté spolupráce a úsilí na české i saské straně, s počátky už od roku 1998. Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*