Přes 70 procent vloupaček do chat se policii nepodařilo objasnit

  •  

Z celkového počtu 4841 krádeží vloupáním do chat, které se staly během loňského roku, jich na Ústecky kraj připadá 346 s celkovou škodou 7 milionů korun. Více než 70 procent ústeckých vloupaček do chat se policii nepodařilo objasnit. Vyplývá to z policejních statistik, které komentuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení nemovitostí, který také dává tipy, jak chatu zabezpečit.

Nezvané návštěvy

Podzimní a zimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. Zloději využívají toho, že chatařské kolonie zůstávají mimo sezonu opuštěné.

Odvezte z chaty drahé vybavení

Zlodějům hraje do karet lehkovážnost majitelů. „Lidé nechávají na svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší, co nejdříve převést na bezpečnější místo a neodkládat stěhování z týdne na týden. V okolí chaty není vhodné nechávat trubky, nářadí a jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí. Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat,“ doporučuje Pavlíček.

Zabezpečte okna pomocí fólií

Před odjezdem váš rekreační objekt důkladně zabezpečte. Překontrolujte, zda jste zavřeli okna, kudy zloději velmi často vnikají. Pokud nemáte pevné okenice nebo mříže, účinné, rychlé a přitom finančně dostupné řešení představují bezpečnostní fólie, které zloději znesnadňují vniknutí do chaty a brání v násilném rozbití skla. „Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy drží v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná,“ říká Ivan Pavlíček, odborník za zabezpečení domácností.

Chatu či chalupu vám ohlídají kamery

Účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události v chatě, chalupě i jejím bezprostředním okolí. Přispívají nejen k včasnému zjištění hrozby či škody, snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Další výhodou je, umožňují vzdálený dohled nad tím, co se děje na vaší chatě či chalupě. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*