Pod stromeček raději drobnost, než drahý dar na splátky

  •  

Vánoce se blíží a ani pandemie koronaviru nám nejkrásnější svátky v roce nevezme. V důsledku proticovidových opatření, však roste počet lidí, co se už potvrdilo v období okolo loňských Vánoc, kteří šáhnou po různých půjčkách. Letos to nebude jiné, nejen kvůli pandemii, ale především kvůli všudypřítomnému zdražování. Lidé ve svých peněženkách pociťují zvyšující se ceny potravin, dražší jsou také energie nebo pohonné hmoty.

Právě před takzvanými půjčkami na Vánoce ale odborníci varují. „Neustále opakované klišé, že zadlužit se kvůli dárkům a jiným krátkodobým radostem je zbytečné, se totiž zakládá na pravdě. A v dnešní době, tedy při rostoucí inflaci a stále probíhající pandemii koronaviru, to platí dvojnásob. Myslete na to, že před Vánoci jsou nakupující pro obchodníky a poskytovatele půjček ještě snadnější kořistí,“ vysvětluje Jiří Hadaš z ústecké Poradny při finanční tísni.

Krátkodobým půjčkám je lepší se vyhnout

Vyhněte se všem „Rychlým půjčkám“ a „Půjčkám na zavolanou“, dnes nejčastěji sjednávané přes internet, které mají krátkou splatnost. Když už musíte, vyberte si úvěr, kde máte možnost bezúročného splacení během určené doby. To mohou být některé „akční“ úvěry, například na elektroniku, či úvěrové karty. Spočítejte si náklady dle uvedené RPSN  – televizor s výhodnou prodejní cenou deset tisíc korun vás nakonec může stát jednou tolik.

„Pokud můžeme varovat před určitým typem účelu financování, jsou to dovolené, a právě vánoční dárky. Jestliže klient nemá vlastní prostředky na tyto věci, měl by spíše zrevidovat své ostatní domácí výdaje, např. za pojištění vozu, tarif u operátora či účty za energie. Tak si může do budoucna třeba na drahé dary pro své blízké uspořit. Poptávka po spotřebitelských úvěrech je v tomto období několika násobná. Jestliže klient cítí v kterékoliv životní situaci, že by chtěl úvěr využít, měl by jej opravdu velmi dobře zvážit a promyslet,“ řekl Ondřej Hruška, expert na rodinné finance Srovnejto.cz.

Dluh na Teplicku 5,2 miliardy

Pokud se přesto dostanete do problémů se splácením, reagujte co nejdříve a obraťte se odborníky, kteří vám pomohou obtížnou situaci správně řešit. Podle Jiřího Hadaše z bezplatné Poradny při finanční tísni každé zpoždění totiž znamená další prodražení – ať už ve formě upomínek, tak třeba i v nákladech soudního a exekučního řízení. Ústecký kraj je navíc smutný premiant v počtu exekucí. Mezi městy v kraji vede Most, následuje Ústí nad Labem a v těsném závěsu jsou Teplice. Konkrétně v okrese Teplice je 17,4 tisíc dlužníků s dluhem 5,2 miliardy korun. Počet exekucí na Teplicku přesahuje sto tisíc případů.

Nápaditá drobnost často potěší více, než drahá a zbytečná věc, pořízená bez fantazie. Pokud pořizujete věc hodnotnější, srovnejte si ceny v internetových srovnávačích – ne každá sleva se skutečně vyplatí. Dobře si spočítejte, jak budoucí splátky ovlivní váš rodinný rozpočet a počítejte i s rezervou – málokdo chce, aby o příštích Vánocích u dveří zvonil místo Ježíška exekutor.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*