Plodící jackfruit v tropickém skleníku

  •  

Botanici a zahradníci Botanické zahrady Teplice se mohou nyní radovat z plodenství chlebovníku různolistého (Artocarpus heterophyllus, ovoci se přezdívá jackfruit) vysazeného v křížovkářském záhonu tropického skleníku. Tento strom patří do příbuzenstva dobře známých moruší. Celé plodenství může vážit až 10 kg a přezdívá se mu jackfruit.

V dnešní době je lze snadno sehnat v obchodech s exotickým ovocem – konzumuje se šťavnatá část obalující semena. Toto ovoce obsahuje vysoký podíl sacharidů, ale i významné množství vitamínů. Chuť zralého ovoce je kombinace jablka, ananasu, manga a banánu. Kuchyně mnoha asijských zemí používá vařený mladý jackfruit do kari, salátů nebo jako náplň do masa. V jižní Indii se jackfruit nakrájí na plátky a smaží se podobně jako hranolky.

„Chlebovník různolistý má zvlášť samčí a zvlášť samičí květy na jednom jedinci. Opylování zajišťuje hmyz nebo vítr. Plody dozrávají po 80 až 160 dnech a sladké aroma udává plně zralé ovoce“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček.

Botanická zahrada Teplice je tak vhodným výukovým místem, neboť v tropickém skleníku pěstujeme i druhého známého zástupce – chlebovník obecný (Artocarpus altilis, ovoci se přezdívá breadfruit). Dva exempláře vítají návštěvníky hned u vchodu části věnující se tichomořské oblasti v širokém slova smyslu. „Tento chlebovník plodil v minulém roce, avšak jediné plodenství záhy opadlo“ dodává Jan Ptáček.

Breadfruit se před konzumací peče, smaží nebo vaří. Jeho chuť je připodobňována bramborám nebo čerstvě upečenému chlebu. „Semínko- a ovoci-chtivé návštěvníky rovnou odkážeme na specializovaný obchod se semeny vzácných rostlin, popřípadě na tržnice s exotickým ovocem. Pokud se zadaří, plod dozraje a bude mít v sobě semena, pak je poskytneme ostatním botanickým zahradám na výměnu“ říká ředitel zahrady Petr Šíla. A dodává: „Funguje to tak podobně jako v zoologických zahradách se zvířaty. Také když se narodí mládě, pak putuje na výměnu do jiné zoologické zahrady. U botanických zahrad je to stejně a je nutné v tomto ohledu vzdělávat i naše návštěvníky.“ I proto v letošním roce vydala botanická zahrada jedno video z cyklu Botanika všem, které se věnoval tématu výměny semen mezi botanickými zahradami.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*