Osecký kostel rozzáří nová světla a rozezní se hudbou

  •  

Ve světle hudby je název koncertu, který se koná u příležitosti rozsvěcení nového osvětlení kostela sv. Petra a Pavla. Koncert si můžete poslechnout v neděli 12. listopadu od 17.00 hodin v Oseku. Vystoupí Collegium hortensis (diriguje Jan Zástěra, osecký rodák), Ženský komorní sbor Jirkov a Sbor mosteckého gymnázia SMoG. Vstup na koncert je zdarma.

„Kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn na místě původního kostela Panny Marie. Tento původní kostel sloužil jako pohřební kaple rodu Hrabišiců, pánů z Rýzmburku. Přemysl Otakar I. jmenuje kostel v listině z roku 1207. Podle další listiny zde byl pohřben i starší bratr zakladatele oseckého kláštera Slavka Hrabišice,“ popisuje Petr Šíla, vedoucí organizační složky.

„Současný kostel Petra a Pavla nechal postavit zřejmě na základech staršího svatostánku opat Kajetán Březina v roce 1714 stavební dílnou O. Broggia. Stavbu vedl polír Jakub Schwarz. Kostel byl slavnostně vysvěcen 6. října 1754. Sochy světců jsou od sochaře M. Kühnela z doby po roce 1760, stejně jako hlavní oltář. Obraz na něm je z 19. století, dalších pět obrazů je od I. Raaba z 18. století. V průčelí věži je zavěšen zvon z 15. století. Ve věži se nacházejí dva hodinové cymbaly. Ostatní zařízení je novodobé. Kostel je od roku 1958 chráněn jako kulturní památky a dnes ho vlastní Město Osek, které do zařízení a okolí kostela každoročně investuje,“ dodává Šíla.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*