Obchodní akademie i hvězdárna se utkají o titul Stavba čtvrtstoletí

  •  

Historická budova teplické obchodní akademie prošla rozsáhlou rekonstrukcí za zhruba třicet milionů korun a v současné době bojuje o ocenění Stavba čtvrtstoletí. Jde o impozantní stavbu s věží, která se podle ředitele školy Jiřího Nekudy otevírá veřejnosti při dnech otevřených dveří nebo během Zahájení lázeňské sezóny.

Téměř stoletá budova má novou fasádu, střechu, obnovené štukové prvky fasády, očištěný a doplněný fasádní obklad. Ale také vyměněna okna za repliky původních špaletových oken.

Teplická obchodní akademie sídlí v Poštovní ulici. Za 1. republiky byla jedinou českou střední obchodní školou na severu Čech. Škola se pyšní i významnými absolventy, mezi které patřil František Fajtl, slavný československý letec a stíhač RAF či Otakar Jaroš oceněný titulem Hrdina Sovětského svazu.

Kromě obchodky o stejný titul bojuje i teplická hvězdárna, která se už může pyšnit oceněním Stavba Ústeckého kraje za rok 2018. Hvězdárna na Písečném vrchu se otevřela předloni na podzim po rozsáhlé rekonstrukci a modernizaci, která stála pětadvacet milionů korun. Původní stavbu z roku 1957 postavili nadšenci z astronomického kroužku teplického muzea. Obě budovy přihlásil do soutěže zřizovatel Ústecký kraj.

Projekt Stavba čtvrtstoletí podle ředitelky Petry Miškejové dokumentuje české stavitelství a architekturu za uplynulé čtvrtstoletí, mapování všeho, co se podařilo postavit, přestavět nebo zrekonstruovat.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*