Návrat Jana Koblasy do Teplic

  •  

Koblasova výstava „Návrat“ v Galerii Zahradní dům Teplice je koncipována na výběru děl ze sbírkového fondu Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Muzea Kampa v Praze a ze zápůjček soukromých sběratelů. Jan Koblasa je sochař, malíř, grafik, scénograf, básník a hudebník.

„Svým názvem výstava odkazuje k principu tematických návratů v Koblasově tvorbě, k jeho všudypřítomné práci s časem i k metaforickému návratu do Teplic, které pro něj byly místem prvních důležitých událostí, milníkem jeho života. Do Teplic se v roce 1945 přistěhoval s rodiči, v roce 1952 maturoval na zdejším gymnáziu a ve stejném roce zde vytvořil své první často zmiňované dílo – sochu Nuda,“ popisuje kurátor výstavy Petr Lada.

V roce 1963 se v jízdárně teplického zámku uskutečnila proslulá výstava Jana Koblasy a Mikuláše Medka, která se stala kulturní událostí roku. Po pětapadesáti letech, v říjnu roku 2018 si výstavou Návrat připomínáme Jana Koblasu jako umělce, který patřil k vůdčím osobnostem výtvarné generace 60. let. Výstava je k vidění v městské galerie výtvarného umění v Teplicích do 18. listopadu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*