Na Radioaktivitu kolem nás si posvítí na teplické hvězdárně Café Nobel

  •  

Ionizující záření z radioaktivních prvků bychom neměli podceňovat. Naštěstí máme odborníky, kteří se starají, aby dopad tohoto záření na naše zdraví byl co nejmenší. Ve čtvrtek 19. května o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat dozimetrička Lenka Thinová.

Výzkumu radioaktivních prvků se věnuje hned několik odvětví fyziky. Vyhodnocením účinků ionizujícího záření na organismy se zabývá fyzikální obor, kterému se říká dozimetrie. „Není jednoduché ani nutné pochopit všechny dozimetrické veličiny, ale je potřeba věřit, že i u nás se radioaktivita hlídá, ať už se s ní setkáváme v normálním životě, nebo na pracovišti,“ říká dozimetrička Lenka Thinová z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

Odborníci se snaží o zajištění maximálně bezpečného provozu našich jaderných zařízení, především jaderných elektráren; zkoumají a neustále monitorují i všechny ostatní zdroje. Výsledky tohoto monitorování může
průběžně sledovat každý z nás. „Ukážeme vám, jak – a uvidíte i přístroje, kterými se radioaktivita měří,“ dodává koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Přednáška Lenky Thinové se koná ve čtvrtek 19. května na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích. Začátek je jako obvykle v 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.

Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnerem Café Nobel je populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium a také nakladatelství Academia.

Zdroj: UJEP Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*