Kvůli nedostatku řidičů jezdí autobusy na Teplicku pozdě

ilustr. obr.
  •  

Zavedení krajské integrované dopravy na Teplicku provázejí od začátku roku zmatky. Lidé v Teplicích stojí několikahodinové fronty na novou čipovou kartu, řidiči mnohdy neovládají nový odbavovací systém. Některé spoje na Teplicku nevyjely a i dnes mají zpoždění – někdy až půl hodiny. Firmě Arriva, která dopravu zajišťuje, totiž chybí 30 řidičů – zhruba polovina je nemocná a další půlka loni ve firmě skončila.

Důvodů, které zapříčinily nedostatek řidičů je více. Jsou to jednak důvody platové, protože firma řidičům snížila mzdy o 5 procent. Dále jsou to i důvody, které jsou spojené s nárůstem práce a úkolů, které řidiči mají.

Firma se snaží navzdory nepříznivé situaci věc řešit. Několik nových řidičů má nyní ve spolupráci s úřadem práce v řidičském kurzu, probíhá jejich rekvalifikace s tím, že v únoru by měli být připraveni. Společnost má také zapůjčené další řidiče v rámci skupiny Arriva.

Jeden z řidičů, pan Jaroslav Škola, neutěšený stav potvrzuje: „Tady máme staré chlapy, kteří nezvládnou napsat ani SMS a najednou se během pár týdnů mají naučit počítačový program. Tam jsou stovky údajů, které si má člověk zapamatovat.

Jít ráno do práce a večer domů, mít zodpovědnost nejen za jízdu, za kasu, to není jednoduché. Denně střídáme 3-4 vozy. Být od rána do večera v práci za sníženou výplatu, to není zrovna dobré.“

Cestující jsou naštvaní nejen na zpožděné spoje. S novým systémem si musejí pořídit také nové čipové karty, které platí na autobusy v celém kraji i v teplické MHD.

Problém je ale s jejich nákupem, který začíná už u výrobce – ten totiž nestíhá včas vyrobit potřebné množství. Změna se totiž týká celého kraje. I proto docházejí anonymní karty, které je možné koupit v autobuse u řidiče.

Dodání předplatní nebo studentské karty s fotografií se na Teplicku zpožďuje zhruba o týden. Ti cestující, kteří si objednali kartu přes e-shop, případně uvedli e-mail do papírové žádosti, nemusí chodit tzv. na slepo, ale stačí, když počkají na e-mail, že karta je připravená k vyzvednutí.

Oproti krajským linkám v rámci MHD v Teplicích dál platí slevy pro lidi starší 60 let – ve městě jim platí i staré karty nabité do letošního roku a s výměnou tak mohou počkat.

Gabriela Hauptvogelová/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*