Kulturní tip Hany Machové ze Salesiánského střediska

  •  

Je pro mě velkou radostí, že vám na tomto místě mohu představit nové trnovanské středisko pro děti a mládež, které se přesunulo z Luny do bývalé mateřské školy v Maršovské ulici. Děti si tu mohou každé odpoledne zahrát hry nebo si jen tak povídat a také si vybrat některou z nabízených aktivit: doučování individuální formou – pomoc s konkrétními úkoly a učební látkou, zájmové kroužky výtvarné, hudební, sportovní (např. žonglování, sebeobrana), dramaťák, dílna nebo vaření. Součástí nabídky jsou i stolní hry nebo fotbálek, ale také pomoc starším dětem a mladým lidem při řešení jejich životních těžkostí. Patrová budova uprostřed sídliště, vedle prodejny U Týny a pobočky Policie ČR nabízí i letní terasu, v dosahu je hřiště na míčové hry, takže postupně budou vznikat nové programy, které vám představí na Dni otevřených dveří ve středu 9. května. Pro širokou veřejnost je připraven i letní příměstský tábor Lovci pokladů. Podobné aktivity nabízí Salesiánské středisko Štěpána Trochty – dům dětí a mládeže i v Proseticích, a to už od roku 1999 a díky podpoře Statutárního města Teplice, Ústeckého kraje a MŠMT jsou služby finančně dostupné každému uživateli.

Jsem moc ráda, že se podařilo nové prostory najít, protože jsem poslední půlrok procházela Teplicemi a zjišťovala, že na podobné aktivity v Trnovanech není místo. Většina prázdných domů na Masarykově ulici nevyhovuje z bezpečnostního hlediska, vhodné pozemky tu chybí, město není nafukovací.

Co je v Teplicích pro mladé? Místo bývalého Angru vznikl povedený areál pro vyznavače kolečkových bruslí, vedle Zámecké zahrady je workautové hřiště, na Letné discgolfové hřiště, na sídlištích hřiště na míčové hry. V OC Galerie je volně přístupný klavír, ale jeho využití je (z pochopitelných důvodů) časově omezeno. Dům kultury nabízí studentské slevy na představení, ale programová nabídka není zaměřena na nejmladší generaci. Vstupné do aquacentra, sportovní haly nebo na bowling také není zanedbatelné. Největší hřiště na světě je příroda, ale v našich klimatických podmínkách je třeba nabízet i zastřešené a vytápěné prostory.

Naproti tomu je kulturní nabídka pro starší generaci plná zajímavých událostí. Lepší večery na různých místech ve městě, Malá Paříž u Zahradního domu, Tančíme s… v kavárně a na terase Krušnohorského divadla nebo Kolonádní koncerty v Mušli. Z nejbližší nabídky je pro mě nejlákavější představení Carmen y Carmen v Krušnohorském divadle. Své mezzosoprány předvedou Dagmar Pecková a Barbora Hrzánová, na klavír je doprovodí Miroslav Kořínek.  Diváci se prý ocitnou na samé hranici umění a kriminální zápletky.

V Zahradním domě budou vystaveny velkoplošné fotografie Veroniky „Šrek“ Bromové. Její soubor Pohledy z poloviny devadesátých let znamenal na české výtvarné scéně naprosté zjevení. Digitálně manipulované fotografie se s věcnou přesností anatomického atlasu dívaly pod kůži ženského těla. Napůl reflektovaly úskalí sebepoznání a sebeidentifikace, napůl si hrály s feministickými motivy. Téma současné výstavy je Zrcadlení. Přeji vám krásné jaro.

Hana Machová, Salesiánské středisko Štěpána Trochty – dům dětí a mládeže


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*