Končí epocha Kuberových Teplic

Foto: www.kubera.cz
  •  

V pondělí 20. ledna skončil jeden lidský život, ale také jedna epocha města Teplice spjatá se jménem jeho nositele. Z tohoto světa odešel dlouholetý teplický primátor a předseda horní parlamentní komory Jaroslav Kubera. Ve svých 72 letech zemřel tak, jak žil. Dramaticky, za obrovského zájmu celé republiky.

Teplice proměnil v prosperující, obchodně zajímavé a turisticky přitažlivé město, v Ústeckém kraji výjimečné. Jeho optimismus, selský rozum, někdy neústupnost a pro některé přílišná spořivost byly doplněny otevřeností, přímostí jednání a uměním „normálně“ mluvit s lidmi, a to i na ulici. I díky těmto vlastnostem šestkrát zvítězil v komunálních volbách, šestkrát byl zvolen starostou nebo primátorem. Uměl si získat novináře, stal se jejich „miláčkem“ a mediálně nejznámějším propagátorem města Teplice v Česku a ve světě.

Jaroslav Kubera se narodil 16. února 1947 v Lounech, vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium nedokončil. V letech 1967 až 1969 pracoval v oddělení dovozu Sklo Unionu Teplice a poté až do roku 1990 v obchodním oddělení Elektrosvitu Teplice. V letech 1990 až 1994 byl tajemníkem Městského úřadu Teplice.  Od roku 1994 stál jako starosta a později primátor v čele Teplic dlouhých 24 let.

Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 2000, od té doby mandát vždy obhájil a v roce 2018 se stal předsedou horní komory. V roce 2017 zvažoval Kubera kandidaturu na prezidenta proti Miloši Zemanovi. Ve stejném roce získal roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman.

S manželkou Věrou spolu byli od roku 1968 a mají dvě dcery. Po padesáti letech se znovu vzali v září 2018. Jaroslav Kubera proslul jako vášnivý kuřák, který vehementně kritizovat protikuřácký zákon. „Restaurace mají být kuřácké a nekuřácké. Provozovatelé vesnických hospod už ani nenadávají, spíše pláčou a zavírají hospody,“ řekl před časem pro Žít Teplice.

Rozloučit se s Jaroslavem Kuberou budou mít Tepličané možnost v teplickém Krušnohorském divadle. Rakev s ostatky zesnulého bude vystavena od 11:00 do 17:00 hodin. Na tento den bude vyhlášen i státní smutek.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*