Kino lípa v Duchcově slaví devadesátiny

  •  

Přijďte do Duchova oslavit výročí místního kina. To v těchto dnech slaví jubileum – devadesátiny. Kino Lípa bylo prvně otevřeno 30. listopadu 1929.

„Doba vzniku kina Lípa byla ve znamení filmařské revoluce. Do kinematografického průmyslu vstupoval zcela nový fenomén, který si záhy podmanil celý svět – zvuk. Byl to konec éry němého filmu a začátek slavné éry ozvučeného filmového pásu,“ přibližuje Bohumil Vitásek z Kulturního centra.

Kino Lípa nechala vystavět tehdejší městská rada dle projektu českolipského projektanta Richarda Brosche, mimo jiné tvůrce kina na Střekově, v Trutnově, Vítkově a na dalších místech. Kino bylo vybaveno stejně kvalitní zvukovou technikou, jakou se v té době chlubilo pražské kino Lucerna.

Diváci do kina Lípa poprvé přišli v sobotu třicátého listopadu roku 1929. Vešlo se jich sem sedm set třicet dva a v úvodu večera viděli krátký němý film „Dux ein Stadtbild“, který na objednávku města natočila v Duchcově pražská filmová společnost AB. Hlavním trhákem večera byl německý velkofilm se zvukem „Die weisse Hölle vom Piz Pallü“ (Bílé peklo). Údiv diváků nad novou filmovou technikou byl nezměrný.

Program k 90. výročí otevření kina Lípa:

  1. 11. 19:00

Němé překvapení

návštěva kina Lípa v roce 1929 – projekce němého filmu „Dux ein Stadtbild“ s doprovodem živého pianisty pod plátnem

Vláďa Hron & Big band Zdenka Zölga

Slavné filmové a muzikálové melodie v unikátním spojení krále imitátorů a vynikajícího swingového orchestru. Zazní např. skladby New York, New York, Mackie Messer, Skyfal, Tenkrát na západě a další.

  1. 11. v 15:00, 16:00 a v 17:00

Hodiny otevřených dveří: 35 mm vs. Digital aneb co je za plátnem?

Komentovaná prohlídka unikátní sbírky filmové techniky sběratele Miloše Štěpána ve vestibulu kina.

Návštěvníci budou moci nahlédnout za promítací plátno, nebo z dvaceti metrové výšky shlédnout okénkem promítače do sálu kina. Roztočíme původní 35 mm promítací stroje a porovnáme jejich hlučnost s novým digitálním projektorem. Možná budete překvapeni…

  1. 11. v 19:00

projekce filmu Weise Höle vom Pitz Palü (Bílé peklo 1929)

Projekce německého němého filmu, který se promítal při slavnostním otevření kina Lípa 30. listopadu 1929. Německý propagandistický epos byl natočen pod dojmem novinové zprávy, která suchými slovy hovořila o sedmidenním boji o život mladých horolezců na stěně poblíž Innsbrucku. Zásadní filmový výtažek žánrového fenoménu a původního vlastnictví německé kinematografie 20.let, tzv. horského filmu (Bergfilme).

od 16. 11. 2019 do 10. 12. v běžné provozní době kina

Výstava filmové a projekční techniky unikátní sbírky sběratele Miloše Štěpána ve vestibulu kina.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*