Kandidát na šéfa teplického fotbalu Skýpala: Chci narovnat vztahy ve svazu

Jan Skýpala
  •  

V polovině února budou fotbalové kluby v okrese Teplice volit svého nového předsedu.

Ten dosavadní, Miloš Vitner, totiž odešel na místo sekretáře krajského fotbalového svazu v Ústí nad Labem. Vážným kandidátem na uvolněné místo je i nový sportovní ředitel FK Teplice, Jan Skýpala, který chce v práci pro okresní fotbalový svaz uplatnit zkušenosti získané během své činnosti pro Evropskou klubovou asociaci i FAČR.

Co vás vůbec přimělo k tomu, abyste při svém vytížení kandidoval na post fotbalového předsedy teplického okresu?
Volba nového předsedy Okresního fotbalového svazu v Teplicích (OFS Teplice) dává možnost trochu narovnat vztahy v současném nastavení fotbalu v celém Ústeckém kraji. Zaznamenávám v poslední době příliš silné tendence z různých stran ujmout se moci nebo vlivu. Fotbal na regionální úrovni přece není o vlivu, ale spíše o vztazích a prostředí, ve kterém nás všechny baví fotbal dělat.

Říkáte z různých stran, ozřejmíte nám, které strany by to mohly být?
Jde o koalice, které vznikly v současném výkonném výboru Ústeckého krajského fotbalového svazu (ÚKFS). Mám pocit, že ve volbě předsedy OFS Teplice jde především o potvrzení nebo rozložení sil v Ústeckém fotbalovém svazu.

Sdělíte i kdo je členem jaké koalice v Ústeckém fotbalovém svazu?
Řekl bych to takto, současný výkonný výbor ÚKFS funguje 2 roky a je v polovině svého funkčního období. Úvodní shoda a jednotnost nového vedení ÚKFS se během dvou let rozpadla a rozdělila na dva tábory. Tábor předsedy Josefa Tancoše a tábor jeho odpůrců. Nejvíce mi na tom všem vadí fakt, že původně výkonný výbor rozhodoval jednotně – s předsedou. Nyní rozhoduje podobně – proti předsedovi. Tady je něco divného.

Proč na ÚKFS došlo k takovému rozkolu a obratu?
Původně nový výkonný výbor rozhodoval jednotně a působil týmovým dojmem. Zřejmě chyběla zdravá opozice a širší diskuze o některých tématech. Ona ta původní jednotnost a týmovost snížila obecnou ostražitost a zcela zanedbala kontrolu. Teď se objevují především výčitky k některým rozhodnutím a výčitky k činnosti odborných komisí, o kterých teď informují anonymy rozesílané na kluby. Takové prostředí zcela ztrácí na konstruktivitě.

Vy sám se řadíte ke které koalici?
Jako nováček ve výkonném výboru kraje jsem se orientoval především na svůj obor, kterým je mládež, působím jako předseda komise mládeže, což je dostatečně autonomní sektor. Teď jsem se právě rozhodl své neutrality využít a kandidovat na předsedu okresu jako skutečně nezávislá osoba.

Kandidaturou na předsedu OFS Teplice se snažíte stav v krajském fotbale nějak zvrátit?
Kandidaturou na předsedu okresu určitě nechci primárně řešit komplikované vztahy v krajském fotbalovém svazu. Především mi jde o to, aby se podobné politikaření nepřeneslo na náš okresní fotbalový svaz. Nechci, aby okres, ve kterém působí největší klub v kraji, FK Teplice, byl ovládán politickými skupinami.

Myslíte si, že vaši protikandidáti by nebyli nezávislými?
K dalším kandidátům se nechci nijak vyjadřovat a pouštět se do nějaké konfrontační kampaně. Každý pocházíme z různého fotbalového prostředí a máme určitě nějaké ambice s kandidaturou spojené.

Jaké jsou tedy vaše ambice spojené s teplickým okresem?
Především mi jde o pevné spojení klubu FK Teplice s teplickým okresem. Toto je obsah mé kandidatury. Domnívám se, že pokud okres zastřeší klub FK Teplice, vytvoří tím tu správnou hierarchii a výhodnou spolupráci s ostatními kluby v okrese. Razím heslo, že kluby jsou kořeny fotbalu a měly by se navzájem podporovat, nikoliv osočovat nebo si závidět. Okresní kluby určitě nebudou FK Teplice závidět a FK Teplice se svým rozpočtem rozhodně nebude vstupovat kvůli bitvám o peníze do regionálního fotbalu.

Jakou podporu mohou kluby na Teplicku tedy očekávat od velkého klubu FK Teplice?
Nechci slibovat konkrétnosti, ale třeba v oblasti financování regionálního fotbalu může náš silný klub se silným partnerem multiplikovat celkové investice do fotbalu na Teplicku. Lokální kluby mohou propojit svoji sponzorskou nabídku i o pomoc z ligového klubu. Mrzí mě, že v posledních letech se toto logické a vždy silné spojení FK Teplice a okresu Teplice trochu vytratilo. Tyto dva subjekty přeci musí být jasnými partnery a nikoliv nezávislými institucemi. Kandidaturou chci zároveň zjistit, zda si kluby v okresu vůbec přejí, aby v okrese byl tento silný klub a jestli jsme schopní se dohodnout a oboustranně profitovat na tomto propojení.

Proč si myslíte, že spojení klubu s okresem se vytratilo?
Stále cítím okolnosti posledních nepovedených teplických voleb. Klub nepostavil žádného kandidáta, a to i proto, že ostatní kluby v okrese dávaly najevo, že toto spojení nepřináší žádná konkrétní pozitiva. Dlouholetý předseda František Šnobr prostě zestárl a nebyl nikdo, kdo by v jeho činnosti chtěl pokračovat. Klub pak po nevydařených volbách přistoupil k některým zbytečným odvetným opatřením, jako třeba vypovědí kanceláří svazu. Takto by se silný klub určitě chovat neměl.

Nebojíte se, že kluby vám toto budou vyčítat?
Mají na to právo, ale budu jim naznačovat, že už po dvou letech si zase volí nového předsedu, volbu obcházejí politické tlaky popisované výše, na kluby chodí anonymy. Tento stav tady nějak vzniknul a není normální pro péči o fotbal v regionálním prostoru.

Jaká budou hlavní hesla vaší kampaně?
Hesla to asi přímo nebudou, ale prezentované myšlenky budou, že teplický fotbal má možnost pro změnu, klub se chce vrátit ke spojení a spolupráci i s malými kluby. Můžeme vytvořit společnou fotbalovou rodinu, spojit zkušenosti a lépe naslouchat nápadům, které udrží děti u fotbalu. Rád bych vytvářel tréninkové i zážitkové kempy, více podporoval trenéry v malých klubech a použil profesionální aparát velkého klubu k pomoci všem malým klubům. Od klubů v okrese samozřejmě očekávám, že o toto budou mít zájem.

Budete mít na podobné činnosti dostatek času?
Správná otázka. Toto není o jednom člověku. Fotbal na okrese především řídí celý výkonný výbor a kluby nemohou jen čekat na pomoc shora. Mohu však jednoduše zajistit organizační a částečně i finanční podporu různým projektům. Myslím si, že Okresní fotbalový svaz může více získat i z reklamy nebo sponzoringu napojené na prvoligový fotbalový klub. Toto je obsah činnosti, který si troufám zajistit.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*