K devadesátinám Josefa Masopusta vydala pošta známku s jeho portrétem

Foto: FK Teplice
  •  

Dnes 9. února je to přesně 90 let od narození legendárního Josefa Masopusta, nejlepšího fotbalisty Evropy a člena Síně slávy FK Teplice.

Jak vzpomínají na klubových stránkách, tak právě v Teplicích Masopust v roce 1950 odstartoval svou hráčskou kariéru, která je vydlážděná úspěchy. Za dva roky v Teplicích odehrál celkem 57 ligových utkání, ve kterých nastřílel deset branek. Premiérový start si připsal 5. března 1950 proti Slavii Praha, derniérou v teplickém dresu bylo utkání v Žilině 27. dubna 1952.

V roce 1952 zamířil do Dukly Praha, kde strávil většinu své hráčské kariéry. Během ní se stal Masopust vítězem Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy za rok 1962. S Československou reprezentací vybojoval v témže roce stříbro na MS v Chile a o dva roky dříve také bronz na ME ve Francii.

Po ukončení aktivní kariéry se stal Masopust úspěšným trenérem, který dovedl Zbrojovku Brno k titulu v lize v roce 1978. Vedl také Československou reprezentaci.

Právě v den nedožitých devadesátin se dostala do prodeje i nová příležitostná poštovní známka portrétem československého fotbalisty a trenéra Josefa Masopusta z edice osobnosti. Autorem výtvarného návrhu je Petr Minka. Společně s příležitostnou poštovní známkou, jejíž nominální hodnota je 19 Kč, vychází obálka prvního dne vydání (FDC), též z dílny Petra Minky. Na ní je zachycen Josef Masopust při kopu do míče.

Známka byla vytištěna metodou ofsetu v nákladu 500 000 kusů a FDC digitálním tiskem v nákladu 3 200 kusů. Známku seženou zájemci na vybraných poštách či specializovaných přepážkách poboček České pošty, případně webu pošty.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*