Jízdné pro důchodce zdarma? Možná brzy…

  •  

Nikdo asi nepochybuje o tom, že vyjít s důchodem vyžaduje dobré plánování nezbytných výdajů a žádné zbytečné utrácení. A v takovém domácím rozpočtu může hrát položka na dopravu nezanedbatelnou roli.

Zvláště ve velkých městech, jako je Ústí nad Labem, kde se bez hromadné dopravy při cestách za nákupy, k lékaři, do školy, zaměstnání či za kulturou a podobně obejde jen málokdo. Není proto divu, že se pravidelně ozývají hlasy důchodců, kteří by uvítali cestování v MHD zdarma. Toto téma se často skloňuje i v rámci jednání poradního orgánu hejtmana pro seniory a zdravotně postižené.

O financování jízdného pro důchodce se zajímá i poslankyně Gabriela Hubáčková (KSČM): „Myšlenka, že by lidé, kteří už během svého života společnosti odvedli své, tedy zejména starobní důchodci, měli možnost cestovat autobusy bezplatně, se mi líbí. Většina z nich je na této dopravě závislá a byla by to pro ně výrazná úleva, kterou si jistě zaslouží. Takové rozhodnutí chce ale nejen politickou odvahu, ale také dobrou ekonomickou přípravu. Protože někdo náklady zaplatit musí. A pokud to nebude skupina cestujících, zvýší se finanční zátěž objednatele, tedy města, kraje a podobně.“

Příslibem změn do budoucna je závazek nové krajské koalice, která má za úkol prověřit právě možnost výrazných úlev při placení jízdného, tedy i cestování seniorů bezplatně. Primárně se v tomto případě jedná o linkové autobusy, ale jelikož kraj usiluje o integraci všech měst s vlastní hromadnou dopravou (Ústí nad Labem je již zaintegrováno, tedy lze zde jezdit i na jízdenku Dopravy Ústeckého kraje), výhody pro cestující by se mohly promítnout i do nich.

Kromě seniorů patří mezi další znevýhodněné skupiny cestujících, kteří pravidelně volají po slevách či jízdném zdarma, třeba maminky na mateřské dovolené. „Sama jsem matka a mám velké pochopení pro rodičky, které se věnují celodenní péči o malé děti a musí u toho vyjít s rodičovským příspěvkem. Umím si představit, že po seniorech by to byly právě ony, kdo by nemusel v MHD platit jízdné. Do budoucna bych uvažovala i o dětech dojíždějících do škol. Věřím, že se krůček po krůčku najdou prostředky a způsob, jak všem ulevit,“ uzavřela poslankyně Hubáčková.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*