Hasiči radí, jak prožít Vánoce a Silvestra bezpečně

  •  

Všichni si přejeme, aby vánoční svátky a vítání nového roku proběhly v klidu a pohodě. Jak vánoční svátky patří podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana k těm klidnějším obdobím roku, tak naopak Silvestr a novoroční oslavy patří z pohledu hasičů k nejnáročnějším dnům v roce. Proto není od věci si připomenout několik základních rad, jak se požárům vyvarovat.

Stromeček a svíčky

Klasické požáry vánočních stromečků vzhledem k tomu, že používáme již elektrické svíčky, nejsou už tak běžné. Zradit nás mohou ale i svíčky elektrické. Je proto velmi důležité nakupovat elektrické svíčky u důvěryhodného prodejce. Veliká opatrnost je pak potřeba při zapalování klasických svíček a prskavek. V každém případě se jedná o manipulaci s otevřeným ohněm, který nesmí být nechán bez dozoru. Podstatné je jejich umístění. Svíčka musí stát na pevné nehořlavé podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Například ještě ve vzdálenosti 8-10 cm od plamene svíčky je teplota 200 stupňů Celsia, což stačí k zapálení papírů, textilií i plastů. Pamatujte, že požáry v domácnostech se velice rychle šíří a to právě proto, že všichni máme v bytech záclony, sedačky.

Vaření a pečení

K Vánocům patří také pečení a vaření. Požáry, hasiči označované jako „spálené maso na plotně“, jsou jedny z nejčastějších. Ve spoustě případů se podaří tyto požáry velmi rychle zlikvidovat. V opačných případech mohou mít velmi vážné důsledky na životech, zdraví a majetku. Horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je pánev zakrýt pokličkou, utěrkou nebo plechem na pečení a oheň udusit. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte plyn, elektřinu. Při přípravě jídel neodbíhejte z kuchyně. V blízkosti sporáku nenechávejte hořlavé předměty jako papírové ubrousky, chňapky nebo utěrky. Zapamatujte si, že nejen vznícený olej, ale také cokoli elektrického nehasíme vodou.

Pyrotechnika na Silvestra

Když už musíte, tak pyrotechniku kupujte pouze v kamenných obchodech, kde jsou zaručeny správné skladovací podmínky, které neovlivní funkčnost a bezpečnost výrobků. Každá pyrotechnika musí být opatřena českým návodem k použití a dále značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti. Pokud tyto náležitosti výrobek nemá, nekupujte ho. Při použití pyrotechnických výrobků pak postupujte striktně podle návodu. Neodpalujte je v blízkosti hořlavých materiálů, neodpalujte je z ruky a nedávejte je v žádném případě do ruky dětem.

Co když už hoří?

Když přece jen k požáru dojde, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Jestliže je to možné, pokuste se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Na likvidaci požáru můžete použít to, co rychle najdete kolem sebe – utěrky, kusy látek, případně hasicí přístroj, hydrant. Pomocníkem při těchto „malých“ bytových požárech je univerzální hasicí přístroj ve spreji, kterým lze požár zlikvidovat dřív, než se rozšíří. Pokud nezvládnete požár uhasit vlastními silami, neváhejte zavolat hasiče prostřednictvím tísňových linek 112 a 150. Uveďte operátorům, co se stalo, kde k požáru došlo a kdo volá. Držte se rad a pokynů operátorů. Po ukončení hovoru mějte telefon stále u sebe, hasiči mohou potřebovat upřesňující informace.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*