FOTO: U Mušle zase po roce zavoněl svařák

  •  

Když v polovině devadesátých let uspořádala Arkadie, tehdy ještě v jízdárně teplického zámku, adventní odpoledne s živým betlémem, byla to vedle „rybovky“ Severočeské filharmonie jediná adventní akce pro veřejnost. Od té doby se staly Vánoce s Arkadií pravidelným místem adventního setkávání nejen přátel Arkadie. Přes konkurenci mnoha adventních lákadel se i letos zcela naplnil prostor před šanovskou Mušlí přáteli a sympatizanty Arkadie, aby si připili „svařákem“ a nakoupili vánoční dárky či jmelí.

Vedle tradičních stánků s výrobky chráněných dílen, stacionáře a školy Arkadie, nabídli své výrobky, ručně zdobené skleněné vánoční koule, také polští partneři společného projektu, zabývajícího se zaměstnáváním lidí se zdravotním postižením. Druhý partner tohoto projektu, německá organizace Lebenshilfe, nabídl návštěvníkům na místě vyrobené vafle a tím zpestřil nabídku adventního občerstvení. Jeho součástí byl samozřejmě jablečný závin, tradičně upečený pod vedením mistryň odborného výcviku v teplické hotelové škole či pečené brambory s pomazánkami, připravené ve škole Arkadie. Samozřejmě nechyběl „svařák“, nabízený jak ve stánku Arkadie tak u přátel z Lebenshilfe, pro děti teplý čaj. Mnozí návštěvníci trhů si přišli tradičně pro jmelí, dovezené jako každý rok z Jižních Čech.

Nejen jídlem, pitím a hmotnými dárky se ale přišli Tepličané potěšit. Po dvě hodiny uváděla Eva Stieberová na pódiu Mušle účinkující, od úvodních trubačů, přes mrňata z Pramínku, o trochu větší Poupata, „domácí“ malé muzikanty a tanečníky z Arkadie, bílinskou Komořinku až po výborné Audite Silete. A mezi tím připomněla biblický příběh narození Ježíše, podpořený postavami v nepostradatelném živém betlému. Jeho součástí byly i ovečky, které do betléma zapůjčili přátelé z bioparku teplického gymnázia. Nechyběla samozřejmě možnost zkusit si odlít olovo či pustit po hladině vody lodičku z ořechové skořápky se svíčkou. Zkrátka každý si na tradičních Vánocích s Arkadií našel své, uskutečnila se tu řada milých malých setkání. (joho)


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*