FOTO: Na teplické radnici zase kouří cigareta Jaroslava Kubery

  •  

Rok po smrti mají Teplice připomínku na dlouholetého primátora města a senátora Jaroslava Kuberu. Představena byla dnes, v den, kdy by oslavil 74. narozeniny.

Tvoří ji venkovní instalace – cigareta na budově, která jednou za hodinu sama kouří. V prostorách budovy radnice na náměstí Svobody je pak reliéf, připomínající Kuberovo motto „Nepodnikat a nepřekážet“, které je symbolicky zastřené cigaretovým kouřem.

„Jde o jeho politické a životní krédo, není to nic proti podnikatelům,“ řekl primátor města Hynek Hanza a doplnil, že jako pravicově smýšlející starosta dal už v devadesátých letech směr celému úřadu, který se podle něj nemá plést do sféry podnikatelské a podnikatelům ani občanům města nemá překážet.

„Jaroslav Kubera byl svobodným, originálním a nespoutaným člověkem a přesně tyto charakteristiky jsme chtěli promítnout do podoby trvalé vzpomínky. Myslím, že se nám to povedlo a Jaroslav Kubera tak zůstává i nadále součástí teplické radnice i města. I když realizace nebyla vůbec jednoduchá, jsem nadšen, že se nám podařilo vše stihnout k datu jeho nedožitých narozenin,“ dodal primátor Hanza.

„Mému manželovi by se to určitě líbilo a to je hlavní,“ řekla manželka Jaroslava Kubery Věra.

Autorem instalace je umělec Adam Kovalčík, který je mimo jiného autorem pamětní desky architekta Jana Kaplického, medaile Ministerstva kultury „Artis Bohemiae Amicis“ nebo instalace soch slepic na autobusové zastávce v Ostravě. Za dílo včetně instalace město zaplatilo 200 tisíc korun.

„Velice si vážím si přístupu města. Setkal jsem se i s úředníky, kteří jen hledali důvody, proč něco nejde. Tady mi naopak vycházeli vstříc. Jak v podobě samotné instalace, tak při hledání řešení vzniklých problémů s ní spojených,“ pochvaloval si spolupráci s úřadem Adam Kovalčík.

Jaroslav Kubera se narodil 16. února 1947 v Lounech. Od roku 1994 do roku 2018 byl starostou a později primátorem Teplic, v roce 2000 byl zvolen senátorem. Od roku 2018 až do své smrti byl předsedou horní komory Parlamentu. Jaroslav Kubera zemřel nečekaně loni 20. ledna ve věku 72 let na infarkt.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*