Exponátem měsíce je v muzeu betlém Aleny M. Kartákové

  •  

Součástí etnografické podsbírky Regionálního muzea v Teplicích je soubor 44 betlémů. Jsou v něm zastoupeny betlémy dřevěné, papírové, betlémy z tragantu kryté skleněným šturcem, betlémy skříňkové i betlém cínový, v časovém rozpětí 19. a 20. století.

V současné době se RMT snaží o systematický nákup novodobých betlémů a podchycení soudobé betlémářské produkce. Proto byl v letošním roce do muzejních sbírek zakoupen porcelánový džbán-betlém Aleny M. Kartákové, která se dlouhodobě věnuje tvorbě betlémů s originálním rukopisem. Autorka tvoří z materiálu, který má v teplickém regionu dlouhodobou tradici. Její betlémy sice vychází z tradičních lidových tradic, ale svým originálním pojetím představují naprosto osobité podání.

V průběhu své umělecké tvorby vytvořila Alena M. Kartáková celou řadu betlémů, které zaujmou také humorným podtextem vánoční tradice: velký porcelánový betlém, vánočkový betlém, stoličkový betlém, originální cestovní betlém, dětské betlémy, houpací betlém ad. V roce 2013 autorka získala na mezinárodní výstavě betlémů v Jindřichově Hradci ocenění „Bronzový nožík Tomáše Krýzy“ za „stoličkový betlém“. /Tomáš Krýza (1838 –1918), betlémář – uvádí se, že je tvůrcem největšího lidového betlému na světě.

Alena Marie Kartáková (*1947) absolvovala Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, v letech 1968–73 pracovala v Oblastním vlastivědném muzeu v Teplicích jako odborný pracovník sbírky porcelánu a keramiky. Od roku 1974 se zabývá volnou uměleckou keramickou a sochařskou tvorbou, v níž od roku 1999 spolupracuje se svým manželem malířem a sochařem Pavlem Kartákem (*1942). Využívá především porcelánovou hmotu a pracuje zejména s figurálními náměty. V poslední době se věnuje také ilustracím a kolážím. Svou tvorbu prezentovala autorka na více než 70 samostatných výstavách v ČR i v zahraničí. Na začátku letošního roku jí bylo předáno ocenění v osmém ročníku ankety Osobnost roku 2018 Ústeckého kraje. Žije a tvoří v Krupce.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*