Dvě tuny věcí dostaly druhou šanci

  •  

V neděli 13. srpna od 11:00 do 16:00 proběhla v Teplicích již tradiční akce Swap party. Cílem těchto setkání je propojit lidi, kteří se chtějí zbavit přebytečných věcí, s lidmi, kteří tyto věci využijí. Dvěstědvacet účastníků doneslo celkem dvě tuny věcí.

„Tato swap party byla 23. v pořadí a trhla rekord. Tolik věcí nám pod rukama ještě neprošlo. Přichází čím dál více lidí. Zřejmě už lépe chápou, že je lepší věci poslat dál, než je házet do kontejneru. Mám z toho obrovskou radost,“ popisuje s nadšením průběh akce její organizátorka, Michaela Klennerová. „Do budoucna ale musíme zapracovat na tom, aby lidé donášeli opravdu jen čisté a kvalitní věci. Raději míň
kvalitních než plné pytle starých hadrů. Nechceme ze swapů dělat vetešárnu, má to být zábava a příjemně a smysluplně strávený čas. A to nejen pro účastníky, ale i pro dobrovolníky, kteří musí vše roztřídit,“
dodává s úsměvem.

Swap česky znamená výměna. Na swapu lidé nenakupují zboží za peníze, vyměňují tu své oblečení, obuv, doplňky, věci do domácnosti či dílny apod. za jiné věci z druhé ruky. Propojují se zde lidé se zájmem o
udržitelnost životního prostředí, ale i ti, kteří zkrátka chtějí ušetřit. Na akci se platí vstupné pouze 100 korun, mnoho lidí odchází ze swapu s plnou taškou.

Většina věcí našla během jediného dne nového majitele. „Na posledním swapu mi udělal největší radost kráječ na jablka, který se mi přesně dva týdny předtím doma rozbil. Tentokrát jsem ulovila několik hezkých her pro děti a parádní CD na poslouchání do auta,“ svěřuje se paní Jana, jedna z pravidelných návštěvnic swapu. Největší zájem bývá o hračky, ale do nových rukou se rychle dostávají třeba i potřeby do domácnosti. Nerozebrané věci jsou odváženy do dalších neziskových organizací.

První Swap party proběhla v únoru 2019 díky nadšení pár dobrovolníků. Do dnešního dne se těchto setkání uskutečnilo 22 a jejich obliba stále roste. Kromě jednorázových akcí Swap party funguje stálý swapový sklad dětských věcí v Jankovcově ulici v Teplicích a online FB skupina Swap Teplice, která čítá téměř 6 000 fanoušků.

V červenci 2023 byl zaregistrovaný spolek Swap Teplice. Jeho cílem je propojovat lidi i firmy, kteří mají přebytek nevyužitých věcí, s alšími subjekty, které tyto přebytky mohou využít, posilovat princip cirkularity, udržitelného způsobu života a respektu k věcem a životnímu prostředí. Ve spolupráci s Magistrátem města Teplice usiluje o otevření akčního Re-use centra pro Teplice a blízké okolí. Kontakt pro více informací: Michaela Klennerová, 777 246 304, info@swapteplice.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*