Do Novosedlic zavítali velikáni české historie

  •  

Páteční podvečer a večer se v Novosedlicích nesl ve velmi akčním duchu. Obec Novosedlice a Místní skupina Českého červeného kříže Novosedlice Dubí Proboštov (MS ČČK NDP) pořádaly dvě akce zároveň, Noc s Andersenem a Naučnou stezku odvahy.

Noc s Andersenem pořádaná v novosedlické knihovně byla určena pro děti kolem 10 let, ale našlo se i pár mladších výjimek. Kolem sedmnácté hodiny se děti začaly scházet. Ve chvíli, kdy již všichni účastníci dorazili, byli rozděleni do dvou navzájem soupeřících týmů, konkrétně do týmů pejska a kočičky, kteří je provázeli celým programem.

„Po rozdělení začaly děti soutěžit v různých disciplínách. Začaly soutěží, ve které si vyzkoušely své znalosti částí lidského těla, poté vyzkoušely svoje schopnosti v poskytování první pomoci a mnoho dalšího. Nechybělo ani malování, kreslení, ba dokonce vymýšlely nový příběh o pejskovi a kočičce. Po večeři a menším odpočinku se děti vydaly na začátek druhé z pořádaných akcí,“ popisuje Jiří Michal, tiskový mluvčí MS ČČK NDP.

Naučná stezka odvahy byla vrcholem celého večera, zúčastnit se mohli i zájemci z řad široké veřejnosti. Krátce po osmé hodině večerní byla akce zahájena úvodním slovem praotce Čecha, který všechny zúčastněné přivítal a pozval na chystanou ohnivou show. Během tohoto uvítání se pořadatelé v kostýmech českých velikánů šli připravit na svá stanoviště v ulicích Novosedlic, někteří se usídlili i na novosedlickém hřbitově.

„Úkolem českých osobností bylo vyprávět své životní příběhy, ovšem nesměli vyzradit svá jména. Soutěžící měli za úkol dané osobnosti uhodnout a zapsat do soutěžní karty. V cíli poté kartu odevzdali a čekali na závěr, kdy proběhlo vyhlášení vítězů, kteří byli obdarováni zajímavými cenami. Soutěžící byli velmi bystří a většinou bez problémů uhádli skoro všechny velikány,“ dodává Jiří Michal.

A kdo všechno se na trase objevil? Počínaje svatou Anežkou, pokračujíce kněžnou Libuší, Boženou Němcovou a babičkou, Eliškou Přemyslovnou, Janem Žižkou z Trocnova, Karlem Krylem, svatým Cyrilem a Metodějem, Rudolfem II., Jiřím Voskovcem a Janem Werichem, svatým Václavem, Tomášem Garrigue Masarykem, Alicí Masarykovou, svatou Ludmilou a končíce u Přemysla II. Otakara.

„Byl jsem překvapen znalostmi soutěžících v oblasti historie naší vlasti. Celé akce se zúčastnilo přes 200 lidí,“ doplnil, jeden z hlavních organizátorů, Jiří Herlitze.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*