Do Domu kultury přijede Karel Plíhal

  •  

Těšte se na 17. března, v Domě kultury zahraje od 19.00 Karel Plíhal. Koncert písničkáře, skladatele, čtyřnásobného držitele ceny hudebního festivalu Porta, mistra slova a plachého básníka, jehož texty jsou vtipné, poetické a verše neotřelé. Složil hudbu k řadě inscenací Moravského divadla Olomouc, zhudebnil některé Kainarovy básně, režíroval nahrávání alb např. Jarka Nohavici, Petra Fialy, bratří Ebenů či Bokomary. Kromě řady alb, patří k jeho významným počinům také hudba k filmu Rok ďábla.

Karel Plíhal, k sobě trpělivě a promyšleně skládá jednotlivé stavební kameny, slova, rýmy a akordy tak, že je výsledek smutný i veselý, chytrý, něžný, poetický, ale třeba i mírně neslušný. Říct, že je to folkař, není úplně pravda. Nazvat ho umělcem se k němu zase moc nehodí, na to je až klukovsky rozpustilý. Tvrdit, že je to člověk od showbusinessu je nepatřičné, protože se plaše vyhýbá médiím. Mluvit o písničkáři zase zjednodušené.

Šlo by tedy říct básník, jenže to také není to pravé. Jeho rýmy vám vhání slzy smíchu do očí, takže místo básníka vnímáte spíše komedianta, což je ovšem také jaksi mimo mísu, protože komediant nepůsobí rozpačitě, kdežto tento chlapík ano.

Před vyprodaným sálem vypadá, že by se nejraději schoval za tyčku od mikrofonu, působí, jakoby se styděl. Celý koncert sedí, přesto není statický, mluví neslušně, přesto není sprostý, je líbivý, přesto nepodbízivý. Prostě Plíhal! Mládeži do 12 let nepřístupno. Vstupné je od 200 d 220 korun.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*